Doğu Ekspresi ve Yataklı Vagondan Bilet Alabilmek

Doğu Ekspresi ile yaklaşık 24 saat süren bir tren yolculuğu sonunda  Kars’a ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil, alışkın olmayanlar için oldukça uzun bir tren yolculuğunu göze alıp, karar verdikten sonra asıl zorluklar başlıyor. Çünkü Doğu Ekspresinden bilet almak gibi aşılması çok zor olan bir problemle karşılaşılıyor. Özellikle sınırlı sayıdaki yataklı vagonlar rezervasyon açıldığı gibi dakikalar içinde bitiyor.

Doğu Ekspresinden özellikle yataklı vagondan bilet almanın püf noktalarını bu yazımın içinde bulabilirsiniz.Biraz emek ve uykusuzluk sonucu sonunda 2 Şubat 2018 günü için 2 tane yataklı vagondan biletimizi alabildik. Evet, henüz Kars seyahatimiz başlamadı, inşaallah gezi sonunda  hem fotograflar hem de Kars izlenimlerini de paylaşacağım.

Marmara Bölgesinde yaşıyorsanız ve daha önce Kars’a gitmediyseniz, bu gezi hemen ilginizi çekiyor,biraz araştırma yaptıktan sonra biz de tatilde Kars’ a gitmeye karar verdik. Gezi planımızı yaklaşık 1,5 ay önce planladık. Önceden planlamak kesinlikle işinizi kolaylaştırıyor.

doğu ekspresi kars

Hangi günlerde gideceğimize karar vermek ve konaklama için yer ayırtmakla işe başladık. Kars öğretmenevini tavsiye edenlere güvenerek telefon ile rezervasyon yaptırdık. Ücret ödemenize gerek yok, ama gitmeden yaklaşık 1 hafta önceden tekrar arayıp, rezervasyonu teyid etmeniz gerekiyor, öğretmenevinin tel numarası 0 474 212 00 49. Çok fazla talep olduğu zamanlarda kesinlikle tekrar rezervasyonu teyid ettiriniz.

Kars’ a trenle gidip gelmenin uzun ve yorucu bir yolculuk olacağını düşünerek yataklı vagondan bilet almak için TCDD-eBilet sistemine girdik. Rezervasyonlar gideceğiniz tarihten tam 30 gün önce açılıyor, her ihtimale karşı 29. ve 31. günleri de takibe almalısınız. Öncelikle sitenin işleyişini öğrenip bu konuda hız kazanmanızı tavsiye ederim. Ödeme kısmına gelene kadar birkaç deneme yaparsanız iyi olur, sitenin işleyisi sizi yorabilir ve zaman kaybettirebilir, bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Gidiş -dönüş bilet alacaksanız neredeyse yataklı vagondan bilet alma şansınız hiç yok. Çünkü gidiş tarihi itibariyle rezervasyon açılsa bile dönüş birkaç gün sonra olacağı için bilet alamıyorsunuz ve dönüş tarihi rezervasyonu açıldığında da gidiş biletleri bitmiş oluyor. Mutlaka ayrı ayrı alınması gerekiyor, tabi yataklı vagondan bilet alacaksanız !

Bu zorluk nedeniyle ve zaman kazanmak için  Kars’ a gidiş yolculuğunu uçakla yapmaya karar verdik,  İstanbul’ dan aktarmasız Kars’a bilet aldık. Böylece Doğu Ekspresi ile sadece Kars ‘tan Anakara’ya bilet almaya sıra geldi.

doğu ekspresi

Yataklı vagondan bilet alabilmeniz için 1 ay önceden açılan rezervasyon saatini bilmeniz ve hiç vakit kaybetmeden hareket etmeniz gerek. Rezervasyon bazen gecenin 12.00 sinden sonra açılıyor, bazen sabaha karşı, bazen gece yarısı bir saatte, yani standart bir saati yok ne yazık ki. neredeyse dakika dakika siteyi takip ettiğimizi söylemeliyim. Ama bu da yetmiyor, rezervasyon açıldığında kesinlikle çok hızlı internetin olduğu bir bilgisayardan bilet almanızı öneririm, en önemli püf nokta bu! Çünkü ben cep telefonu interneti ile siteye girip yataklı vagonların dolu olduğunu görüyorken, oğlum hızlı internet ve bilgisayarı ile yataklı vagonlardaki boşlukları görebildi, sayfayı daha kolay kullanarak biletleri alabildi, rezervasyon açıldıktan yaklaşık 5 dakika sonra bütün yataklı vagon biletleri bitmişti, neyse ki biz biletlerimizi alabildik.

Umarım Kars’ a gezi planlayanlara ve Doğu Ekspresi ile seyahat etmek isteyenlere bilet alma konusunda yardımcı olabilmişimdir.

Mutluluk ve Sağlık hep sizinle olsun..

4 yorum

 • Nurten

  Geri dönüş cevabınız için teşekkür ederim. Sevindim sağlıkla ilgili bir problem olmamasına. Diğer işler halolur. Kolaylıklar dilerim. Görüşmek üzere inşallah. Sevgilerimle.

 • Sevgili Nurten Hanım cım,
  Beni mesajınızla ne kadar mutlu ettiniz anlatamam:) Allah sizden de razı olsun. Hamdolsun iyiyim, fakat yoğun bir iş temposu siteden uzaklaşmama hatta soğumama sebep oldu, aslında hala mutfakta tarif denemekten inanılmaz mutluluk duyuyorum. Daha akşam çok kolay bir yöntem ile içli köfte yaptım, inşaallah onu paylaşmak isterim. Çok teşekkürler güzel sözleriniz ve desteğiniz için, görüşmek üzere inşaallah, sevgilerimle…

 • Nurten

  Merhaba Mine Hanım, öncelikle hoşgeldiniz tekrar. Sayfanızı ilk açtığınızda güzel tariflerinizden çok yararlanmıştım. Hala da tariflerinizi yapıyorum. Bazıları bilgisayarımda kayıtlı, bazılarını döküm aldım. İnstagramda da uzun süredir yoktunuz. Takip ettiğim bir blog’un blog listesinde sayfanızın yeniden açıldığını görünce çok sevindim. İnşallah güzel tariflerinizin devamı gelir. Her aşure veya çorba yaptığımda buğday ıslattığımda sizin yönteminizle buğdayı ıslatıyorum. Bunun için size çok çok teşekkür ederim. Çiçek gibi açılıyor buğday. Allah razı olsun sizden. Lütfen, ara vermeden güncelleme yapın. Çok blog var, ama sizin tarifleriniz çoğundan daha güzel ve tam tutuyor. Ve inşallah blogunuza ara verdiğinizde önemli bir sağlık problemi veya bir sorununuz yoktur.
  Daima sağlık ve huzurla kalınız.

  Selam ve sevgilerimle.

 • Tebrikler .Sonunda başardınız..İyi yolculuklar.

Bir cevap yazın