Domatesli Pilav

      

       Domatesin olmadığı bir mutfak düşünebiliyor musunuz? Yazın en çok tüketilen, sabah, öğle, akşam günde üç öğün hiç bıkmadan yenilen domates, kışın da salçası, sosları, konserveleriyle mutfağımızdan hiç eksik olmaz.

Bahçemizde en çok domates ekilir. Sabah kahvaltılarında bahçeden organik domates, biber toplamak nasıl da zevklidir anlatamam. Şimdilerde domatesi her mevsim bulmak mümkün ama ben bu konuda tedbirli davranıp almamayı tercih ediyorum.

Yazın bahçe domatesleri çıkana kadar domates konservesi ve sosları ile yetinmeye razıyım. Bugün yaptığım domatesli pilavını da ev yapımı domates püresi ile hazırladım.

Malzemeler

        2  su bardağı pirinç ( tuzlu sıcak suda bir süre bekletilmiş) 

Yarım su bardağı domates püres

2 yemek kaşığı tereyağı

1-2 yemek kaşığı sıvıyağ

Tuz

Yapılışı

Bilmeyenler, pilav yapmanın çok kolay olduğunu düşünebilir, ama tane tane ve lezzetli, mükemmel bir pilav yapmanın sırrı, biraz dikkat ve tecrübedir diye düşünüyorum.

Ön hazırlık olarak, birkaç kez sudan geçirilip güzelce yıkadığım pirinçleri, bir kaba alarak, üzerini geçecek kadar sıcak su ilave ediyorum, tuz da ilave ederek en az 1 saat bekletiyorum. Bu ön hazırlık, pirincin nişastasının pilavı lapa haline getirmesini önlemek içindir. Bekleme süresinin sonunda, pirinçleri yıkayıp suyunu süzüyorum.

Pilavı yapacağım tencereye tereyağını ve yarım su bardağı domates püresini ilave ediyorum.

Salça ile yapmanızı önermem, çünkü çok yoğun bir tada sahip olduğu için memnun kalmayabilirsiniz. Küp domates konservesini blenderde püre haline getirip yapabilirsiniz, gayet güzel olur. En güzeli, yazın taze domatesin kabuklarını ve çekirdeklerini ayırdıktan sonra kendi suyu ile robottan geçirerek, tencerede bir taşım kaynatmanız ve kaynar şekilde konserve kavanozlarına doldurup, yine sıcak suda bekleyen kapakları hiç vakit geçirmeden çabucak kapatmanız ve kavanozu ters çevirerek soğuyana kadar bekletmeniz suretiyle yapılandır. Ben yıllardır bu şekilde yaparım ve taze domates tadında konservelerim olur. Domates çorbası ve pilavlarda da bu domates püresini kulla

Tereyağında domatesleri suyu azalana kadar kavuruyorum. Kenarda bekleyen pirinçleri ilave ediyorum. Birkaç kez karıştırarak malzemelerin birbiriyle bütünleşmesini sağlıyorum.

2,5 su bardağı sıcak su ilave ediyorum, tuzu ekliyorum. Tencerenin kapağını kapatıp, ocağın ısısını azaltıyorum. 7-8 dakikada pişiyor, bu arada başka işlere dalıp sakın unutmayın.

Ben kağıt havlu koyarak en az 20 dakika demlenmesini bekliyorum.Sevdiklerimle paylaşıyorum.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın