Fırında Sütlaç

 

Tadı ve kıvamıyla tam denk düşen fırında sütlacın, artık gönül rahatlığı ile tarifini yazabilirim. Çocuklar için ideal tatlılardan biri olan sütlaç, bizim evde çok sık yapılır. Oldukça da pratiktir, pirinci yakmadığınız sürece tabi… Yoksa suyu az geldiği için dibe yapışan pirinci tencereden temizlemek en sıkıcı ve zor işlerden biridir bana göre; yakmışlığım da vardır, başka bir işe dalarsanız ya da ocakta pirinç olduğunu unutursanız hiç şansınız yok demektir…

Malzemeler

1 çay bardağı pirinç

3 çay bardağı su

Çay kaşığının ucuyla tuz

750 ml. Süt

1 su bardağı tozşeker

1 yumurta sarısı

1 fincan soğuk süt

Uygulama

Pirinci, suyu ve tuzu tencereye koyup ocakta kaynayana kadar yüksek ısıda, kaynamaya başladıktan sonra orta ısıda pirinçler pişip suyu çekene kadar pişiriyorum. Su size fazla gibi gelse de miktarını sakın azaltmayın, pirinçler tamamen piştiğinde suyun hemen hemen bittiğini göreceksiniz.

750 ml. sütü ilave ediyorum, şekeri koymadan önce sütün pirinç ile 5- 6 dakika orta ısıda kaynamasına izin veriyorum. Sonra şekeri ilave ediyorum. Şeker miktarı aslında damak tadımıza göre biraz değişebilir. 1 su bardağı şeker, bu ölçüde sütlaç yapmak isteyenler ve çok tatlı sevmeyenler için idealdir. Şekerden sonra hafif ısıda 5- 6 dakika daha pişiriyorum, sütlaç aceleye gelmeden yapılırsa pirincin nişastası sütün kıvam almasını sağlıyor ve ayrıca içine mısır nişastası eklemeye gerek kalmıyor.

Bu arada 1 fincan kadar soğuk sütle bir yumurta sarısını çatalla çırpıyorum ve sütlaçtan bir kepçe alarak azar azar karıştırmaya devam ederek yumurtayı alıştırıyorum. Yumurtayı bu kez tenceredeki sütlaca yavaşça ilave ederken yine karıştırmaya devam ediyorum. Ocağın altını kapatıp, ısıya dayanaklı fırın kaplarına sütlaçları paylaştırıyorum.

Benim Avanos tan aldığım toprak sütlaç kaplarım 2 servis kepçesi sütlaç ile doldu. Tamamı 4 kap oldu ve küçük 2 kase de hemen tadına bakmak için küçük oğlumla bana kaldı. Mustafa sütlacı severek bitirdi… Fırın tepsisini yarıya kadar su doldurarak sütlaç kaplarını içine yerleştiriyorum. Önceden 200c de ısıtılmış fırına koyuyorum.

Sütlaçların üstü yaklaşık yarım saatte kızarıp kabuk tuttu, fırından çıkınca hemen bir tanesini balkona aldım, çabucak soğuması için ve az önce de tadına baktım, hafif tatlı sevenler için mükemmel olmuş, kıvamı da tam istediğim gibi… Rengi organik yumurta kullandığım için fazla sarı gibi duruyor merak etmeyin…

Bir cevap yazın