Baharatlı Patates

      

        Bugün çok lezzetli ve pratik bir patates salatası, ayrıca bir ödül paylaşmak istiyorum. Ödüller büyük küçük fark etmez, her zaman bizi olumlu yönde motive eder. Çocuklarımızı bile olumlu davranışlarında ödüllendirmekte ne kadar da cömert davranırız değil mi?

Kemalpaşa tatlısının okuyucularıyla buluştuğu daha çok kısa olan bu zaman diliminde, çok tatlı, çok yardımsever, arkadaşlarla tanıştığım için, bir şekilde bu sanal dünyada buluştuğumuz için kendimi şanslı sayıyorum. Çok sevdiğim kardeşim Urfa Tutkunu bloğunun sahibi Aslıhan, beni üretici blogger ödülüne layık görmüş.

        Ödül almayı kim sevmez? Ödülü mutlulukla kabul ediyor ve sevgili Hayat Cemresi Hatice arkadaşıma ve Evimizdeki lezzetler Fatma ve Mihriban a gönderiyorum. Aslıhan kardeşime çok teşekkür ediyorum.

        Baharatlı patates tarifini denemenizi tavsiye ediyorum.

       Malzemeler

       5- 6 adet patates

       Biraz zeytinyağı

       Tuz

       Karabiber

       Kimyon

       Kekik

      Reyhan

      Uygulama

       Patates salatası, her zaman hayat kurtarır, dar vakitlerde hazırlanabilir, lezzetlidir ve genellikle herkes tarafından beğenilir. Özellikle kahvaltı için harika bir seçenektir.

       Patatesleri soyup yeni aldığım yuvarlak şekilli çıkarma aparatı ile patatesleri şekillendiriyorum. Düdüklü tencereye patatesleri alıp, üzerine tuz, karabiber, kimyon, kekik ve birkaç yaprak reyhan ufalıyorum. İsterseniz sevdiğiniz farklı baharatları da kullanabilirsiniz.

       Patateslerin miktarına göre birkaç servis kaşığı zeytinyağı ve en fazla yarım çay bardağı suyu ilave ediyorum. Patateslerin sanki fırında pişmiş gibi olması için ilave edilen su miktarının az olması gerek.

       Piştiğinde bütün suyu çekmiş ve zeytinyağında hafif kızarmış olmalı. Bu şekilde nefis oluyor. Düdüklü tencerede buhar çıktıktan sonra düşük ısıdaki ocakta yaklaşık 15 dakikada pişiyorlar.

       Ocağın ısısı çok düşük olmalı, patatesler tencerenin dibine yapışmamalı. Piştikten sonra servis tabağına alıyorum. Sevdiklerimle paylaşıyorum…

Bir cevap yazın