Buharda Sağlıklı PişirmeBesinleri buharda pişirme sağlık açısından faydaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Çünkü buharda pişirme ile besin kızartma ve kavurmalardaki gibi içerisine ekstra yağ içermez. Böylece besinler, hem daha düşük kalorili ve düşük yağ içerikli olur hem de vücudumuza zarar veren serbest radikalleri içermez.

Yapılan son araştırmalar, buharda pişirme yöntemi ile pişirilen sebzelerde, sağlığımız açısından önemli yeri olan flavonoidlerin diğer pişirme yöntemlerine nazaran % 11 daha az kayba uğradığını göstermiştir. Flavonoidler, antioksidan etki gösteren bileşiklerdir. Buharda pişirme yöntemi ile hazırlanan sebzelerin antioksidan içeriklerini korumaları; serbest radikallerin oluşturacağı yaşlılık etkilerini geciktirir ve genel sağlımız açısından da fark oluşturur. Bütün pişirme teknikleri; başta vitaminler olmak üzere bazı besin öğelerinin kaybına neden olur. Fakat buharda pişirme tekniğinde kayıplar daha az miktardadır.

Bir anket düzenlense ve mutfağınızda vazgeçemediğiniz 10 mutfak malzemesi nedir diye bir soru olsa, kullandığım buharda pişirme aparatı kesin ilk 10 ‘ a girerdi.
Brokoli, karnabahar başta olmak üzere, birçok sebzeyi vitamini haşlama suyunda kalmadan buharda pişirmek, üstelik bunu çok basit bir şekilde yapmak gerçekten hem çok sağlıklı hem de çok pratik.

Ben buharda pişirme aparatını geçen yıl IKEA dan aldım, çok makul bir fiyatı var, büyük marketlerde de satılıyor, kullanıp memnun kalacağınıza inanıyorum.

Salata da kullanılan sebzelerin yanında; labada sarmasını ve kabak çiçeği dolmasını da buharda pişirmiştim, nefis oluyor. Hatta küçük oğlum için somon balığını küçük kuşbaşı doğrayıp onu da buharda pişirdim, çerez gibi oğlum afiyetle yedi.

Bu arada bir püf noktayı paylaşmak istiyorum. Özellikle brokolinin renginin canlı yeşil olarak kalmasını istiyorsanız, çok fazla buharda pişirmeyin ve ocağın altını kapattıktan sonra hemen tencerenin kapağını açıp, brokolileri bir tabağa aktarın.
Buharda pişirme ile ilgili araştırma yaparken, çok faydalı bir yazı buldum, işte;

Beden sağlığınızı korumak için 6 beslenme prensibi

Prensip 1: kompleks karbonhidratlar ile proteinleri birlikte tüketin.

Sofranızda tam tahıl ekmekleri, makarna, pirinç gibi karbonhidratlara yeterli miktarda yer vermeniz ve bu kompleks karbonhidratların yanında ızgara veya fırında pişmiş yağsız et, tavuk, hindi veya balık gibi protein kaynakları tüketmeniz sadece kilonuzu korumanıza yardımcı olmaz, kan şekeri ve kan kolesterolü üzerinde de söz sahibi olmanızı sağlar.

Prensip 2: Yeterli su tüketimine özen gösterin.

Susamadan su içme alışkanlığı geliştirmeli ve günde en az 8 su bardağı su içmelisiniz. Ancak bu şekilde vücudunuzda gerçekleşen hücre içi ve hücre dışı faaliyetlerin düzenli olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz. Vücudunuza kaybettiği kadar suyu geri vermediğinizde, baş ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu peşinizi bırakmayacaktır.

Prensip 3: Beslenmenizde denge sağlayın…

Sağlıklı bir yaşama merhaba demenin yolu, beslenme tarzınızda temel besin gruplarına yer vermektir. Tek tip beslenme birçok sağlık sorunu ile tanışmanıza neden olabilir.Bu nedenle sofranızın renkli olmasını sağlamalısınız. Beyazlardan (süt ürünleri), kırmızı- kahverengilere (et çeşitleri), beyaz-sarı-kahverengilere (tahıl ürünleri) ve gökkuşağına (sebze ve meyveler) kadar tüm renkler sofranızda olmalı.

Prensip 4: Kan şekeri dengenizi düzenleyin…

Aç kalmadan beslenin ve öğün sayınız üçten fazla olsun. En ideali gün içerisinde 4-5 saatten uzun süre aç kalmamaktır.

Prensip 5: Kahvaltı etme alışkanlığı kazanın…

Gece boyunca yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmanın en temel yolu olan kahvaltı, aslında güzel geçecek bir günün de ilk habercisidir.

Prensip 6: Yemek yemeye zaman ayırın…

Sürekli ayaküstü atıştırmalar hem sağlıksız beslenmenize hem de kilo almanıza yol açabilir. Bu olumsuzluklara başlamadan dur demek için kendnize yemek yemek için vakit ayırın ve öğünlerinizi en az 20 dakikada bitirme alışkanlığı kazanın.

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_1359.htm

4 yorum

  • Bu araç benim mutfakta en çok kullandığım araçlardan biri.patatesi bile bazen bunda haşlıyorum,çok leziz olyor.Sana çooook teşekkür ederim arkadaşım.Her elime aldığımda seni hatırlıyorum…

  • Canım yine ne güzel bilgiler paylaşmışsın. Buharda pişirme aparatını bende yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum ve gerçektende çok memnunum. Eskiden çok fazla rastlanmıyordu, ama artık bir çok yerde görüyorum. Çok kullanışlı.
    Sevgiler:)

  • Canım,
    Hiç düşünme al, çok işe yarıyor :))Sevgilerimle…

  • Ben de almalıyım bu aletten…

Bir cevap yazın