Bulgurlu Gelincik Otu Yemeği

 Pazartesi günü oğlumla pazara gidip, Karadenizli yaşlı bir hanımdan gelincik otu alınca günün menüleri belli oldu. Pazar maceramız yağmurda biraz ıslanmakla son bulsa da ikimiz de bundan çok memnun olduk.

       Gelincik otlarını farklı iki şekilde pişirdim, her ikisi de çok güzel oldu. Denemek isteyenlere ve gelincik otunun tadını merak edenlere hemen tarifini veriyorum.

      Malzemeler

      250 gr. gelincik otu
      Yarım kahve fincanı pilavlık bulgur
      1 soğan
      1- 2 servis kaşığı küp domates konservesi
      Tuz
      1- 2 diş sarımsak
      1- 2 servis kaşığı zeytinyağı
      1 tatlı kaşığı şeker

      Uygulama

      Gelincik otlarını sararmış yapraklardan temizledikten sonra yıkıyor ve elimle iri parçalara ayırıyorum.
Küçük doğranmış soğanı ve sarımsağı zeytinyağında birkaç dakika soteliyorum. Bir tatlı kaşığı şeker ilave ediyorum.

      Domatesi ilave ediyor ve yine birkaç dakika soğanla beraber soteliyorum. Yıkanmış bulguru tencereye alıyorum, bir iki kez çevirdikten sonra gelincik otlarını da ilave ediyor ve tencerenin kapağını kapatarak bir iki dakika gelinciklerin hacminin azalmasını bekliyorum.

      Kullandığım bulgur ile orantılı olmak üzere sıcak suyu ilave ediyorum. Yarım bardak sıcak su bulgurun pişmesi için yeterli geldi; ben sebze yemeklerinin çok sulu olmasını tercih etmiyorum. Siz damak tadına göre biraz daha su ilave edebilirsiniz.
     Bulgur piştiği anda yemek de hazır olmuş demektir. Tuzunu piştikten sonra ilave ediyorum.Denemeniz tavsiyesi ile, şifa olsun inşaAllah…

Bir cevap yazın