Bulgurlu Taze Fasulye Çorbası

        Bilinen çorbaların aksine, farklı ama çok besleyici ve lezzetli bir çorba bu. İçinde vazgeçilmez bir tahıl olan bulgur, yine aynı önemde bir baklagil olan yeşil mercimek ve ayrıca taze fasulye var.

        Yeşil mercimek yemeğinin tarifini ve faydalarını daha önce paylaşmıştım. Kış mevsiminin  en sevdiğimiz bu yemeğinin yaz versiyonuna da taze fasulye çorbası diyebiliriz.

         Malzemeler

         1 kahve fincanı yeşil mercimek

         1 /2 kahve fincanı pilavlık bulgur

          7-8 adet taze fasulye

          1 servis kaşığı zeytinyağı

          1 adet soğan

          1 -2 adet domates

         Taze nane, tuz

          Uygulama

           Yeşil mercimekleri, üzerine çıkacak kadar su ilave ederek, 3-4 dakika kaynatıyorum, suyunu süzüyorum. Böyle bir ön pişirme yaptığımda mercimeklerin koyu suyu çıkmış oluyor ve gerek çorbada, gerek yemekte çok daha duru ve güzel bir yemek suyu elde edilmiş oluyor.

          Soğanı ince doğrayarak, zeytinyağ ilavesi ile çok hafif soteliyorum. Doğranmış domatesi ilave ediyorum. Taze fasulyeleri de küçük keserek domaslerle beraber suyunu çekene kadar kavuruyorum.

          Yaklaşık 1 litre sıcak suyu karışıma ilave ederek, yeşil mercimeği ve bulguru da ekliyorum. Tuz ilave ediyorum. Kaynama noktasında ısıyı azaltarak yarım saat pişiriyorum.

           Piştikten sonra üzerine ince kıyılmış nane ilavesi ile çorbamız servise hazır hale geliyor.

           Çorbanın kıvamı biraz yoğun olabilir. İsterseniz biraz daha sıcak su ilavesi ile kıvamını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ben bu çorbayı çok da sulu sevmiyorum.

           Çocuklar için de besleyici ve harika bir çorba seçeneği…

Bir yorum

  • Cuman hayrlı olsun Minecim, ümmeti muhammed’in birliği ve selameti için edilen dualarımız arşa ulaşsın inşallah.

Bir cevap yazın