Cevizli Erişte Makarna

 

En besleyici ve en lezzetli makarna, tabi ki evde yapılan makarnadır diye düşünüyorum. Ev makarnası, bizim mutfak kültürümüzde önemli bir yere sahip. Hazır alınan makarnanın yayında, yazın mutlaka erişte makarna da yaparız. Bol yumurta ve irmik ilavesi ile yapılan hamurlar elde açılır ve biraz kurutulduktan sonra ince erişte formunda kesilir. Zahmetli ve oyalayıcı olmasına rağmen, uzun süre bozulmadan dayanması özelliği ile kış boyunca kullanabilirsiniz.

Sanıldığının aksine makarna şişmanlatıcı bir besin değildir. Kalorisi ve yağ oranı çok düşük olan makarna, vücut için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. 1 porsiyon pişmiş makarna yaklaşık 200 kalori 40 gr. karbonhidrat ve 1 gramdan az yağ ve 0 kolesterol içerir. Formuna dikkat eden herkes hafif bir sosla yapılmış makarnayı, gönül rahatlığıyla her gün yiyebilir.

Enerji verir… Fiziksel güç gerektiren işlerle uğraşan herkes için makarna, özellikle tercih edilen temel besindir.
Vitamin deposudur… Protein deposu olan makarna, aynı zamanda A, B1, B2 vitaminleri ile fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, çinko gibi önemli mineralleri de içeriyor. Bu nedenle her yaş grubunun haftada en az üç öğün yemesi gereken bir besindir.

http://www.makarna.org.tr/turkce/sektordenhaberler.aspx?idd=73

       Malzemeler

200 gr. Erişte

1 dolu yemek kaşığı tereyağı

700 ml. sıcak su

Tuz

İri dövülmüş ceviz

Dereotlu ve cevizli küçük peynir topları (isterseniz)

       Uygulama

Makarnayı pişireceğim tencereye tereyağını alıp eritiyorum, erişteleri ilave ederek hafif pembeleşene kadar kavuruyorum. Makarnayı kavurmak, tane tane ayrılan çok lezzetli makarnalar yapmak için en kolay yöntemlerden biri. Ev makarnasını genellikle piştikten sonra süzmüyorum, süzme işlemini yapsam bile suyunu atmayıp, çorba yaparken kullanıyorum.

Bu şekilde yapılan makarna, sıcakken yeniliyor ve tadı mükemmel oluyor, ama ısıtılmaya pek gelmiyor. Makarnayı az miktarda pişirmek ve bir öğünde tüketmek bence en ideal olanı…

Kavrulan makarnaya yaklaşık 650- 700 ml. sıcak su ilave ediyorum. Tuzunu ekliyorum. Ocağın ısısını azaltarak suyu azalana kadar 8-10 dakika pişiriyorum.

Servis yaparken iri dövülmüş ceviz ve küçük peynir topları ile erişte makarnanın lezzetini katlıyorum.

Bir cevap yazın