Doğum Günü Pastası Tarifi

       Merhaba, geçen gün yaptığım sünger dokulu harika bir şekilde kabaran pandispanya bugün doğum günü pastası olarak tarifler içinde yerini aldı. Böylece büyükannemizin doğum gününü  sürpriz bir şekilde kutladık. Doğum günü pastası da, pandispanya yapımı da çok kolay ve pratik aslında. Üstelik ev yapımı olduğu için kullanılan malzemeler daha sağlıklı diyebiliriz. Kolay pandispanya tarifinde, pandispanyayı soğuduktan sonra 4 kat şeklinde kesmiştik. Şimdi oradan, kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

 Doğum günü pastası yapımı için malzemeler:

Daha önce hazırlanmış ve 4 kata bölünmüş pandispanya – tarifi burada

Pastacı Kreması :

500 ml. süt

1 çay bardağı şeker

Vanilya

2 yumurta sarısı

2 çorba kaşığı mısır nişastası ( kaşık dolu olacak ama çok tepeli değil)

1 paket kremşanti

3/4 çay bardağı soğuk süt

250 gr. kadar çilek

damla çikolata veya çikolata rendesi (isteğe bağlı)

Çikolata Kreması :

80 gr. bitter çikolata

1/ 2 paket süt kreması

Üzerini Süslemek İçin :

Çilekli gofret- top çikolatalar ve sevdiğiniz herşey olabilir 🙂

UYGULAMA :

Pastacı kremasını yapmak için bir kabın içine 2 yumurta sarısı, şeker, mısır nişastası ve sütün yarısını koyarak mikserle karıştırıyoruz, homojen bir kıvam alınca bırakıyoruz.

Sütün diğer yarısını ocağa alıp, içine vanilya ilave ederek kaynama noktasına kadar getiriyoruz. Bu arada yumurtalı diğer karışımı birden hepsini ilave etmeden alıştırarak, yani sıcak sütten birkaç kaşık alıp yumurtalı karışıma ilave ederek karıştırarak bu işlemi 2-3 kez tekrarlıyoruz, sonra sütün içine ılınmış olan yumurtalı karışımın hepsini dökerek orta ısıda hiç durmadan karıştırarak muhallebi kıvamına getiriyoruz.

Kremayı tercihen cam bir kaseye boşaltıp üzerine açtığımız ince buzdolabı poşetini boşluk kalmayacak şekilde yerleştiriyoruz. Böylece krema soğurken üstü kabuk tutmayacak.

Kremşanti ile sütü çırpıyoruz ve birkaç saat buzdolabında soğuyan kremamız ile birkaç turda birleştiriyoruz. Pastanın hem ara katlarını hem de etrafını bu krema ile kaplayacağız.

Bu arada çikolata sosunu yapmak için;küçük bir sos tenceresine sıvı kremayı ekleyerek kaynama noktasına gelmeden ısıtıyoruz ve parçalara ayırdığımız çikolatayı ilave ederek tamamen eriyene kadar karıştırıyoruz. Çikolata sosunun en az yarım saat buzdolabında biraz yoğunlaşması gerek ki, pastanın üzerinden tamamen aşağıya akmasın ve damlalar ortada kalabilsin. Ben ilk yaptığım bu pastada biraz acele ettiğim için damlaların çoğu pastanın aşağısına kadar indi. Sonra ikinci bir pasta yaptım ve çikolata sosunun biraz soğuyup yoğunlaştığında çok daha iyi uygulandığını gördüm.

Pastacı kreması soğuduğunda; pandispanya katlarının arasına (kek katlarını şekerli süt ile biraz ıslatabilirsiniz) krema ve üzerine de küçük parçalara kesilmiş çilek ve çikolata rendesini koydum ve bu şekilde bütün katları krema ile buluşturduktan sonra pandispanyanın üzerini ve etrafını da krema ile kapladım. Mümkün olduğunca üst yüzeyi düzgün yapmalıyız ki, çikolata sosu eşit şekilde dağılsın. Bu çok önemli 🙂

 

Çikolata sosuna sıra geldi, mümkün olduğunca yavaş hareketlerle sosu önce pastanın ortasına döküp daha sonra yavaşça kenarlara doğru uygulayarak bazı yerlerden aşağı doğru damlamasını sağlıyoruz. Belki benim gibi ilk seferde acemice olabilir ama sonrasında yapımının kolay olduğunu göreceksiniz.

Üzerinin süslemesi tamamen hayal gücüne bağlı, istediğiniz herşey konabilir, çikolata sosuna batırılmış çilekler, çilekli gofretler, bisküvi, makaron vb.

Pastamız doğum günü için hazır, sevdiklerinizle mutlu doğumgünü kutlamaları dileklerimle hoşçakalın…

 

 

 

 

Bir yanıt yazın