Domatesli Arpa Şehriye Pilavı

 

Bugün arpa şehriyeden pilav yapmak için mutfaktayım. Pilavı domatesli yapmak istiyorum ama henüz taze doğal domatesler çıkmadığı için ev yapımı rendelenmiş domates konservesi kullanacağım.

Pirinç pilavına ve bulgur pilavına bir alternatif olarak düşünülebilen arpa şehriyesi pilavı lezzet olarak da çok güzel oluyor. Mutfağımızda farklı lezzetlere ve tatlara yer vermek açısından denemeye değer. Pilav için satılanların boyutları biraz daha büyük, eğer bulabilirseniz onları tavsiye ederim.

       Malzeme

250 gr. Arpa şehriye

1 kahve fincanı rendelenmiş domates püresi

Zeytinyağı

Tuz

Taze nane

Kaşar Peyniri (isterseniz)

       Uygulama  

Zeytinyağını tencereye koyarak domates püresini ilave ediyor ve domatesi birkaç dakika kavuruyorum.Arpa şehriyeleri de tencereye alıyor ve onları da birkaç kez çeviriyorum.

Bu arada 2 bardak kaynamış su hazırlıyorum. Tenceredeki arpa şehriyelerin üzerine ilave ediyorum, tuz ilave ediyorum. Geçen gün evde yaptığım ıspanaklı makarna hamurunun kenarlarından artan minik kare hamurları çorba yapmak için ayırmıştım, yeşil kare hamurlardan, pilavda renk olsun diye biraz ilave ediyorum.

Kaynamaya başlayınca, ocağın ısısını azaltıp, tencerenin kapağını kapatıyorum. Ben daha sonra baktığımda, pilavın suyunu çekmiş ama arpa şehriyelerin biraz diri olduğunu görünce ve küçük oğlum da yiyeceği için yarım bardak daha sıcak su ekledim.

Suyunu çekince ocaktan alıp, taze doğranmış nane ilave ediyorum ve bir süre demlenmesi için bekliyorum. Servis yaparken isterseniz peynir de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın