Davulga Meyvesi Ve Kolay Kremalı PastaBirkaç yıl önce keşfetmiştik; kasım ayı başlarında Su uçtu şelalesine giden köy yollarında davulga meyveleri oluyor. Ormanda yetişen bu kırmızı göz alıcı meyvelerin tadı da çok güzel, doğal olarak yetişmesi ayrı bir özellik, şifa niyetine diyerek bir iki tane yedikten sonra, daldaki bütün davulgaları toplamak, bununla da yetinmeyip, ormanda davulga keşfine çıkmak, işten bile değil 🙂

Devamını Oku

Doğum Günü Pastası

Çocukların doğum günü için, doğum günü pastasını bu yıl da evde yaptım. Her ne kadar hazır pastalar kadar düzgün olmasa da, lezzet açısından çok daha iyiydi diyebilirim.

İstek (Bahadır ın) üzerine, iki katlı iki adet pasta yaptım. Birinci katı oluşturan pandispanyaları vakit kazanmak için hazır aldım. İkinci katı oluşturan pandispanyaları evde yapıp kalp kalıpta pişirdim.

Devamını Oku

Kuş Yuvası Pastası

 

        Görsel olarak harika, lezzet olarak nefis bir pasta hazırladım bugün. Bu pasta sevgili oğullarımın da en sevdiği pastadır. Arkadaşları geleceği zaman, hemen bu pastadan yapmamı isterler.

        Aslında yapımı hiç zor değil, eminim deneyecek ve bana hak vereceksiniz. Kuş yuvalarının yapımında çok fazla püf nokta yok, ama bir gün önceden yapıp ertesi güne ikram etmeyi düşünüyorsanız, Hindistan cevizini ve yumurtaları! Servis yapmadan bir saat önce ilave edin. Taze Hindistan cevizi kullanıldığı için, bekleyince kuruyor ve görüntüsü matlaşıyor. Yumurtaların üzerindeki şeker katmanı da nemleniyor. Benim fırın tepsimle ve aşağıda verdiğim malzemelerle 24 adet kuş yuvası yapmanız mümkün. Herkese yeter, hatta akşam işten eve gelen eşinize bile kalır…

Devamını Oku

Sadrazam Lokumu

       Bugün size tarifini vermek istediğim pasta için “diyet pasta” denilebilir aslında çünkü içinde hiç yağ yok ve kullanılan malzeme miktarı ile benim tepsimden tam 16 adet  küçük rulo pastalar çıkıyor; üstelik  porsiyonları hiç de küçük değil.

Malzemeleri dikkate aldığınızda oldukça da ekonomik olduğunu göreceksiniz. Yalnız  Hindistan cevizini marketlerden paketle almak yerine toptan satılan yerlerden kilo ile alabilirseniz  çok karlı çıkarsınız.

Devamını Oku