Ev Yapımı Tatlı Nane Sosu- Nane Aroması

 

Nane reçelinden esinlenerek yaptığım ve nane sosu olarak adlandırdığım bir deneme paylaşmak istiyorum şimdi. Bahçede son yağan yağmurlardan sonra coşup, göz alıcı bir yeşile bürünen ve büyüyen naneleri biraz olsun azaltmak ve değerlendirmek adına işe giriştim 🙂  Annem bu fikri biraz şaşkınlıkla karşıladı ama merakla karışık desteğini de esirgemedi.

Basit bir şekilde ilk aklıma gelen yöntemle yaptığım nane sosunu naneli çikolatalı kolay kek yaparak hemen test ettim ve bayıldık. Kıvam olarak biraz akıcı olduğu için, sanırım sadece kek yapımı için uygun ama en kısa sürede deneyeceğim ikinci bir denemede; naneyi su koymadan sadece şeker ile buluşturmayı düşünüyorum, böylece kurabiyeler için de kullanabileceğim bir nane aroması  elde edebilirim sanırım.

Tabi şeker ile buluştuğu için sadece tatlı tariflerde kullanmak gerekiyor. Tuzlular için her zamanki gibi kurutulmuş nane kullanmaya devam…

Malzemeler

Büyük bir demet nane

1 su bardağı şeker

1 kahve(türk) fincanı su

Uygulama

Nane yapraklarını yıkayarak saplarından kopartıyorum.

Buharda pişirme aparatına koyarak, yaklaşık bir fincan su ilavesi ile buharda 3-5 dakika yumuşatıyorum.

Nane yapraklarını ve altındaki suyu robota alıyorum.

Üzerine bir su bardağı şeker ilave ederek robottan geçiriyorum. Mümkün olduğu kadar homojen bir karışım elde edene kadar ara ara robotu çalıştırıyorum.

İşte bu kadar; nane sosumuz hazır, küçük bir cam kavanoza koyup, ağzını sıkıca kapatıyorum ve buzdolabına kaldırıyorum.

Buzdolabında ne kadar süre dayanacağı benim için şimdilik büyük bir merak konusu 🙂

NANENİN FAYDALARI

Öncelikle hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir. Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını keser.

Bağırsaklarında problem yaşayanlar için birebirdir. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, grip, bronşit ve öksürükte faydalıdır.

İçerisindeki B vitamini sayesinde sinir rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir. Sükunet verir. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır.

Kusmaları önler. Bu nedenledir ki, mide bulantılarında limonla bir likte kaynatılarak tüketilmesi tavsiye edilir…  Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser.

Anne sütünü artırır. Soğuk algınlığında faydalıdır. Mide ülseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalıdır. Şekercilik, lavantacılık ve eczacılıkta kullanılır.

Bir cevap yazın