Havuçlu Pilav

        

Daha önce havuçlu pilavı hiç denememiştim. Tarifi veren halam, o kadar güzel anlattı ve ısrarla denememi istedi ki sonunda akşam kendimi havuçlu pilav yaparken buldumJ Sonuç çok güzeldi; aynen onun dediği gibi ince rendelenen havuçlar kavrulunca neredeyse eridi ve pirinçlere rengi ve aromasıyla eşlik etti…

Benim gibi değişik tatları seven arkadaşlara, kışın neredeyse her yemekte havuç kullananlara, miniklere havuç yedirmek isteyen ama bunu pek de başaramayan inatçı annelere özellikle tavsiye edilir.

Malzemeler

1 adet orta boy havuç

2 bardak pirinç

3 bardak sıcak su

1 dolu yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı sıvıyağ

Tuz

Yapılışı

Pirinçleri en az bir saat önceden tuzlu sıcak suda bekletiyoruz. 

Havucu yıkayıp, soyarak rendenin ince tarafı ile rendeliyoruz.

Tereyağını tencereye alıp eritiyoruz, yağın yanmaması için bir yemek kaşığı da sıvıyağ ilave edip havuçları kavurmaya başlıyoruz, ocağın ısısı bu noktada çok fazla olmamalı, orta ısıda havuçlar hem kavrulup hem de yumuşayarak erimeye başladığında, sıcak suda bekleyen pirinçlerin suyunu süzüp, tekrar yıkayıp süzerek tencereye alıyoruz.

Havuçlarla beraber bir iki dakika kavuruyoruz, pirinçler havucun rengini alıyor.

3 bardak sıcak suyu pirinçlere ilave edip, tuzu da ekleyerek, ocağın ısısını düşürüp tencerenin kapağını kapatıyoruz. İki bardak pirince üç bardak su ölçüsü genel kabul görmüş olsa da, pilavı biraz diri sevenler 2, 5 ya da 2.75 bardak gibi oranlarda su ilave edebilirler. Ben bazen öyle yapıyorum. (özellikle tel ya da arpa şehriye ilave etmemişsem)

Pilav gerçekten çok kısa sürede pişiyor, 5- 6 dakika sonra mutlaka kontrol edin, üzeri göz göz aralanmışsa kapatıp demlenmesi için tencerenin üzerine büyük bir kağıt havlu koyarak kapağını kapatın.

Havuç yemeyen miniklerin bu pilavı severek yediği gözlemlenmiştir.

 

Bir cevap yazın