Kayısı (zerdali) Reçeli

 
kireç suyunda bekletilmiş kayısı reçeli

Sevgili arkadaşlar,

Şimdiye kadar yaptığım en güzel kayısı reçeli ile karşınızdayım. Daha önce evdeki yenilmeyen kayısıları değerlendirmek için reçelden çok marmelada benzeyen bir kayısı reçeli! Yapmıştım.

Bu kez pazarda, özellikle reçel yapmak için ideal olan “zerdali” cinsi kayısıları gördüğümde hiç kaçırmadım, hemen aldım. Bu zerdalilerin boyutu diğer kayısılara göre daha küçük, küçük birer erik kadar. Dokusu da biraz daha sıkı ve sert oluyor.

Aldığım 1,5 kilo zerdaliyi iki farklı yöntemle reçel yaptım. Her ikisi de güzel oldu, ama kireç suyunda beklettiğim süperdi diyebilirim.

Bu arada zerdaliyi niye bu kadar az aldım diye hala kendime kızıyorum 🙂

kayısı reçeli

Normal kayısı reçeli

Malzemeler

500 gr. çekirdeği çıkartılmış kayısı

500 gr. şeker

100 ml. Su

Yarım limonun suyu

Normal Kaysı Reçeli

Uygulama

Zerdali cinsi kayısılarımızı hiç kesmeden çekirdeklerini çıkartarak işe başlıyoruz. Bunu daha önce denediniz mi bilmiyorum ama zor değil, bir iki başarısız denemeden sonra rahatlıkla yapabileceğinize inanıyorum. Bu kısmı atlamadan uygulamanız çok önemli, yoksa top top reçeliniz olmaz 🙂

Ben çekirdekleri çıkarmak için mikserin çırpıcı aparatını kullandım. Şiş gibi bir şeyle de olabilir.

kolay kayısı çekirdeği çıkarma

Çekirdekleri çıkartılan zerdalileri tencereye alıyor ve ağırlığı kadar şeker ilave ediyorum. Birkaç saat bekletiyorum.

Zerdaliler diğer meyvelerde olduğu gibi çok fazla su salmıyor, bekleme süresinin sonunda sadece şekerlerin bir miktar ıslandığını gözlemledim. Bu nedenle biraz su ilave etmek kaçınılmaz.

Reçeli ocağa alıp, 100ml. Kadar su ilavesi ile kaynamaya bırakıyorum. Kaynama noktasından sonra ocağın ısısını biraz azaltıp, saati 15 dakikaya ayarlıyorum.

Reçelin son birkaç dakikasında yarım limon suyunu ilave ediyorum. Reçelin olup olmadığını anlamak için zerdalilerin yumuşaklığını kontrol etmek gerek. Yeterince yumuşadığını düşündüğünüz an, olmuş demektir.

Çok fazla kaynatarak bütün olan formlarının bozulmasına izin vermeyin bence, 15 dakika kaynatma üst sınırı diyebiliriz.

zerdali reçeli

Reçeli ocaktan aldıktan sonra, eğer hemen tüketecekseniz (bu reçele sabretmek çok zor) soğutup kavanoza koyabilirsiniz. Kışlık olarak yapmışsanız; sıcakken reçeli kavanoza koyup kapağını sımsıkı kapatın ve kavanozu ters çevirerek, soğumaya bırakın. Böylece kapak tutacak ve hava almadığı için kışa kadar güvenle bekleyecektir.

Kireç suyunda bekletilen kayısı reçeli

Malzemeler

500 gr. çekirdeği çıkartılmış kayısı

500 gr. şeker

100 ml. Su

Kayısı bademi( çekirdeği)

1-2 litre kadar kireç suyu

Yarım limonun suyu

 

Kireç suyunda bekletilen kayısı reçeli

Uygulama

Vaktiniz varsa ve kayısı reçelinde son noktayı yakalamak istiyorsanız, kesinlikle beklemeye ve biraz daha zahmete değer.

Kireçte bekletmenin farkı ne oluyor? Diye merak edenler için bir tanımlama yapmak gerekirse; kireç suyunda beklediğinde zerdaliler biraz daha sertleşiyor, reçel kaynatılırken görüntüleri hiç bozulmadığı gibi, dokusu da çok fazla yumuşamıyor. Sanki normal zerdalinin içine, hücrelerine şerbet doldurulmuş gibi şeffaflaşıyor, şekerlemeye benzer bir tat oluşuyor ki, bence bu muhteşem. Ayrıca yine inanılmaz derecede şeffaf bir şerbeti oluyor.

 

kayısı reçeli

Sönmemiş kireç ile ilgili bilgileri “kireçte kabak tatlısı” tarifinde vermiştim. İrili ufaklı kireç parçalarını birkaç litre suyun içine bırakıyor ve bu parçaların erimesini bekliyoruz. Sonra dibine çöken kireci havalandırmadan yavaşça üzerindeki kireç suyunu başka bir kaba alıyoruz.

Çekirdekleri çıkartılmış zerdalileri bu kireç suyunda en az 3-4 saat bekletiyoruz. Sonra güzelce yıkayarak normal suda 5-10 dakika bekletiyor ve oradan da reçel yapacağımız tencereye alıyoruz. Üzerine ağırlığı kadar şeker ve 100 ml. Kadar su ilavesi ile kaynatıyoruz.

Reçelleşme süresi, diğer zerdali reçelindeki gibi. Ocaktan almadan birkaç dakika önce limon suyunu ilave ediyoruz.

Kayısı bademlerini kırıp soyduktan sonra biraz kavuruyoruz. Reçeli ocaktan indirdikten sonra ilave ediyoruz.

Yarım kilo zerdaliden, orta boy bir kavanoz (500 ml) reçel oluyor.

zerdali reçeli

9 yorum

 • tarifi çok beğendim, elinize sağlık.

 • kayısı reçeline bayılırım, ellerinize sağlık,

 • I would like to exchange links with your site http://www.kemalpasatatlisi.com
  Is this possible?

 • Semra cığım,
  Senin yorumunu görünce çok sevindim canım, ama böyle üşenmek olmaz. Her zaman bekliyorum.
  İnşaallah nektar reçelin çok güzel olur. Kışın yemek için sakladıklarını kapaklarını sıcakken kapatark tuttur, böylece hava almaz ve kilerde hiç bozulmadan bir yı bile durur. Reçelde en güzeli 250 gr. lık küçük kavanozlarda muhafaza etmek, böylece çabuk tükenir, sürüklenmez.
  Sevgilerimle …

 • semra makinacı

  Mineciğim,Bugün tüysüz şeftaliden aldım.Akşama reçelini yapacağım.Ben reçeli bozulmasın diye çok kaynatıyordum.Ama bu yıl ki reçellerimi senin tavsiyene uyup az kaynattım.1-2 hafta önce vişne reçeli yapmıştım.Önce bu kadar az pişirmeyle bu kıvam çok akıcı dedim ama daha sonra buzdolabına kaldırıp çıkardığımda kıvamın yerinde olduğunu gördüm.Tabii az piştiği için renk harika gözüküyor.Siteni hergün takip ediyorum.Ama yazmaya üşeniyorum.Sevgiler

 • Sevgili Cali,
  Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, bir daha netten araştıraım ama seninkide fiyat olarak çok ucuz:))
  Sevgilerimle…

 • Merhabalar dondurma makinasi ile ilgili sorunuzu söyle cevaplayayim..Ben makinami gecenlerde burada yaklasik I8 Euro’ya ALDI adinda bir marketten aldim.Hollanda da bir subesi var bu marketin..Tanidiginiz kisi gidip bakabilir belki bulabilir..
  Netten arastirdim Türkiye’ de fiyatlari en uygun 3 tane dondurma makinasi buldum..Bunlarada bir bakin isterseniz..
  Sevgiler
  Ariete 114,46 Tl
  Tefal 101,76 Tl ( bu cok kücük )
  Tchibo 89 Tl

 • Canım,
  Kayısı reçeli süper oldu gerçekten. Küçük zerdali cinsi kayısı bulursan kaçırma, tarif de gördüğün gibi hiç zor değil, sen de hayatının en güzel reçelini yapabilirsin. Sevgilerimle…

 • Kayısıyı çok severim.. Çok güzel gözüküyor. Bu sene hiç reçel yapmadım. (sanki her sene çok reçel yapabiliyormuşum gibi:) ) BU sene çok özendim..bakalım hangi meyveye kısmet olacak bana reçel olmak 🙂

Bir cevap yazın