Kırmızı Mercimek Çorbası

Mercimek çorbasını hiç kepekli unla denediniz mi? Çok daha lezzetli ve daha faydalı olduğunu söylemeliyim. Çok bilinen ve her zaman yapılan bu çorbayı niye siteye eklediğime gelince, yıllar önce ilk çorba denemelerimde pek de başarılı olduğum söylenemez, hatta çok severek aldığım cam tencerelerim de bu çorba yapımı sırasında kırılmıştı.

Tarifim, daha önce hiç yapmayanlara ve farklı tariflere açık olanlara…

Malzemeler

1 su bardağı kırmızı mercimek

1 büyük soğan

1 patates

1 yemek kaşığı domates sosu

1 yemek kaşığı kepekli un

Tereyağı ve biraz sıvıyağ

Tuz

      Uygulama

Kırmızı mercimeği yıkarak tencereye koyup, üzerine, bir parmak geçene kadar su ilave ediyor ve ocağa alıyorum. Kaynama noktasına gelince süzgüye döküp suyunu süzüyorum. Böylece çorbanın renginin daha duru ve güzel olacağını düşünüyorum; istemezseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz.

Suyu süzülen mercimeği tekrar yıkayarak bu kez tencerenin yarısına kadar su koyup, içine doğranmış soğanı ve patatesi ilave ediyorum. Mercimekler eriyene kadar pişiriyorum. El blenderi ile ya da robottan geçirerek bir kenara alıyorum.

Çorba tenceresine 2 yemek kaşığı tereyağı ile biraz da sıvıyağ koyuyorum, sıvıyağ tereyağın yanıp kararmasını önlüyor; 1 yemek kaşığı da kepekli unu ilave ediyorum, devamlı karıştırarak unun kavrulmasını bekliyorum. Bu arada ilave edilen bir yemek kaşığı kadar domates sosu çorbaya lezzet katacaktır.

Çorbaya su ilave ettiğimizde unun topaklanmasını önlemek için; yağı biraz fazla koymamız, tenceredeki yağ ve un oranını iyi ayarlamamız gerekiyor. Kavrulan una ister et ya da tavuk suyu koymak serbest. Ama elinin altında ikisi de yoksa hiç problem değil, yeter ki su soğuk olsun.

Suyu ilave ettikten sonra karıştırarak, suyun kıvam almasını bekliyoruz, mercimek püresini ve tuzu da ilave ediyoruz, kaynamaya başladığında ocağın ısısını azaltıp 5- 6 dakika daha kaynatıyoruz. Eğer çorbanın kıvamı istediğinizden daha koyu ise çözümü çok kolay, biraz su ilave edebilirsiniz, ama tam tersi olur da çorbanın kıvamı sulu olursa biraz tel şehriye de işinizi görebilir, bence ilk aşamada çok su ilave etmemek en iyisidir.

Mercimek çorbası kruton ve limonla bütünleştiğinde, lezzeti mükemmel oluyor arkadaşlar…

Bir cevap yazın