Kıymalı Bamya Yemeği

kıymalı bamya yemeği

Bamyayı ister dondurucudan çıkarıp kıymalı bamya yemeği yapayım, isterse tazesini pişireyim, her şekilde çok severim. Dondurucuya en fazla stokladığım sebze bamyadır.

Bahçede bamyalar henüz olmadı ama bugün pazarda tezgâhların üzeri taptaze bamya yığınları ile doluydu. Bamyanın fiyatı her zaman diğer sebzelere göre biraz daha pahalı olur çünkü bamya yetiştirmekten daha çok, bamyayı toplamak  zahmetli bir iştir. Bamyaların hepsi birden yetişmez, iki gün ara ile tüm bamya fidelerini kontrol etmek ve bamyaları toplamak gerekir. Eğer gecikirseniz, bamya büyür ve ekonomik değeri çok düşer.

Bizim bahçedeki 1-2 sıra bamyayı toplarken bile unuttuklarımız ya da gözden kaçanlar oluyor, ertesi gün bakıyoruz ki kocaman olmuşlar 🙂  Üstelik çok gibi görünen bamya fidelerinden bir kere pişirmeye yetecek kadar bamya bile toplanmıyor. O günkü hasadı buzdolabında bekletip, bir sonraki toplananlar ile birleştiriyor ve yemeğini öyle yapıyoruz. Kısacası bamya ya verdiğiniz paraya acımayın, gerçekten toplaması zahmetlidir.

Bamya soymanın klasik yönteminde, bamyanın ucundaki kabuğu, külah şeklinde çok derin olmayan bir şekilde bıçakla kesilir. Bu yöntem biraz zaman alır ve sıkıcıdır.

Bamya soymanın bir de kolay yolu var, ben bugün onu denedim. Bamyaların üzerini düz olarak kestim. Bu yöntemle yarım kilo bamyayı 5-6 dakikada soydum. Kıymalı bamya yemeğini; her zaman yaptığım, denenmiş tarifim ile pişirdim.

kolay bamya soymak

Sonuç; Bamyanın ucunda kalan kabuk kısmı, biraz daha diri kalmış. Bamyanın kendisi tam kıvamında piştiği için, tekrar pişirmeye devam etmedim. Yemekte çocuklar fark etmedi, eşim ve ben uç kısımdaki diriliği fark ettik. Bu yöntemi gördüğüm tv. Programında kullanılan bamyaların cinsi belki de farklı olabilir diye düşünüyorum.

kıymalı bamya yemeği

 En iyisi yine sabırla bamyaları klasik yöntemle soymak 🙂

Malzemeler

Yarım kg. bamya

150 gr. kıyma

1 büyük soğan

2- 3 domates

Bir limon

Tuz

Uygulama

Bamyaları önce güzelce yıkıyor ve mutfak süzgüsüne alarak suyunun süzülmesini sağlıyorum. Süzülüp kuruyan bamyaları soyuyorum ve üzerine yarım limon suyu sıkarak kıyma ve soğanını hazırlayana kadar bir kenarda bekletiyorum.

Düdüklü tencereye kıymayı ve sıvıyağı koyarak kıymayı kavuruyorum. Daha sonra doğranmış soğanı ilave ediyorum.  Önce soğanı kavurmadım çünkü sonradan kıyma ilave edildiğinde kıymanın saldığı su, soğanların rengini değiştiriyor.

Soğanlar da hafifçe kavrulduktan sonra soyulmuş ve doğranmış domatesleri ilave ediyorum. Birkaç kez çevirip, bamyaları ilave ediyorum.

Geriye kalan yarım limonun suyunu da ilave ediyorum, en fazla bir türk kahvesi fincanı kadar su ve tuz ilave ediyorum.

Buhar çıktıktan sonra, ısıyı azaltıp 10-12 dakika pişiriyorum.

Yanında pilav ile servis yapıldığında müthiş bir ikili oluşuyor.

kıymalı bamya yemeği

4 yorum

 • Pepela cım,
  Bamya kızartması hiç denemedim ama niye olmasın?
  Sana da hayırlı ve gül kokulu cumalar canım…

 • Selam olsun,bizden ‘tatlı yüreğe’
  Çok güzel , çok leziz görünüyor!
  Bamya canavarı olarak,7/24 varım bu lezzete.
  /yine mi bamya/ demem asla ; )
  Kızartmasını denediniz mi hiç gülüm? Enfes oluyor o da.
  Ellerine,gönlüne,emeğine sağlık.
  Yürekten sevgilerimi gönderiyorum,hayırlı,nurlu cumalar

  .

 • Lavantin cim,
  Hayırlı cumalar..

 • Öyle nefis görünüyor ki, sabah sabah olsa bir tabagi götürürüm.:) Üstelik cig versen de hayir demem.

  Ellerine saglik…üstelik bamyanin nasil yetistigi hakkinda hic bir fikrim yoktu.

  Hayirli cumalar…

Bir cevap yazın