Kolay Pandispanya

Merhaba, çok kabarmış ve sünger gibi yumuşak dokulu pandispanya tarifi arayanlar için harika bir tarif. Aslında pandispanya tarifi kolay, sadece birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle pasta çemberi kullanmanızı tavsiye ederim. Malzemeler mutfak tartısı ile tartılmalı ve yumurtalar mutlaka oda sıcaklığında olmalı.

Malzemeler:

5 yumurta (18 cm. çapında çember için)

190 gr. şeker

117 gr. un

56 gr. mısır nişastası

1/4 çay bardağı sıcak su

1 çimdik tuz

Uygulama:

Kalıbı hazırlayarak işe başlayabiliriz. Pişirme kağıdına çemberin çapı kadar bir daire çizip onu kesiyoruz ve çemberin içine rahat oturması için kenarlarına kesikler atıyoruz. Ayrıca çemberin yüksekliğinden 3-4 cm daha yüksek bir kağıdı da çemberin etrafını yağlayarak yapıştırıyoruz.

Kalıbımızın son hali yukarıdaki gibi oluyor. Bu şekilde fırın tepsisine koyabiliriz.

Yumurta sarılarını ve beyazlarını ayrı ayrı kaplara koyuyoruz. Yumurta sarılarını önce 95 gr. şeker ile mikserle mayonez kıvamına ve rengine gelene kadar çırpıyoruz. Mutfak tartınız yoksa 1 çay bardağından bir parmak eksik şeker yaklaşık 95 gr. geliyor. Sonra çeyrek çay bardağı kadar sıcak suyu mikserle çırpmaya devam ederken yavaş yavaş yumurta sarılarına döküyoruz, bir iki tur daha çıptıktan sonra birinci karışımı kenara alıyoruz. Mikser aparatlarını yıkayıp kuruladıktan sonra şimdi sıra yumurta beyazlarını çırpmaya geldi.

Yumurta beyazını çırpmaya başlarken bir çimdik tuz atıyoruz. Yine 95 gr. yani bir çay bardağından bir parmak eksik şekeri yavaş yavaş ilave ederken çırpmaya devam ediyoruz.Oldukça sert bir köpük oluşana kadar 3-4 dakika çırpmaya devam ediyoruz. Mikserin ucundan asla düşmemeli.

Her iki karışımı birleştirirken; yumurta beyazı içine sarıların olduğu karışımı 2 turda ekledim ve spatula ile yavaş hareketlerle yukarıdan aşağı olacak şekilde karıştırdım. Bu nokta çok önemli, acele etmeden ve köpük gibi yumurta beyazlarını söndürmeden karıştırıyoruz.

Bu arada fırını 175 derecede ısıtmak için açıyoruz.

Şimdi un ve mısır nişastasını karıştırıp ayrı bir kapta eliyoruz. Ve yine eleyerek ve 3-4 turda karışıma ilave ediyoruz. Ben 2-3 çorba kaşığı eleğe koydum onu eledikten sonra, spatul ile yumurtalara yedirdim, tekrar aynı işlemi yaptım ve 4 turda bütün unu yumurta karışımını söndürmeden ilave ettim.

Hazırladığımız kalıba pandispanya karışımını transfer ederek, ısıtılmış 175 derecedeki fırında 45 dk. pişiriyoruz. Fırın ısıtma farkı olabilir, 3-5 dakika önce veya sonra pişebilir, test edip fırını kapatıyoruz. Ama hemen dışarı çıkarmadan önce, 5-10 dakika kapağı hafif aralanmış fırının içinde bırakıyoruz.

Harika bir şekilde kabaran pandispanya pişti.

Neredeyse 10 cm. olmuş ve hiç çökmeden harika bir şekilde kabarmış.

Pandispanyayı soğuduktan sonra kesme aparatı ile 4 kat olacak şekilde kestim. Bu kesme aparatı ayarlanabilir ve çok kullanışlı. Benim gibi hemen pasta kremasını uygulamayacak iseniz streç filme sarıp daha sonra kullanmak üzere dondurucuya koyabilirsiniz.

Çok kabaran sünger gibi yumuşak pandispanyalı günler diliyorum, sevgiyle kalın..

Bir cevap yazın