Kolay Puf Böreği

  

       Bu tarife puf böreği demek ne kadar doğru olur, bilemiyorum ama bu tür tariflere sitelerde arkadaşlar bu ismi koymuş, ben de değiştirmek istemedim.

      Çok basit bir tarifle hafta sonu kahvaltınızı renklendirmek, yazın yazlıkta ya da kampta kısıtlı imkanlarla kolay lezzetler yakalamak, çocuklara sağlıklı bir sürpriz hazırlamak isterseniz bu tarif işe yarar.

       Bizim mutfakta yıllardır bilinen puf böreğini, annelerimiz evde yokken, mutfağa girip arkadaşlarla yapmayı daha ilkokuldayken öğrenmiştim, kesinlikle ilk denememdi ve güzel de olmuştu.

       Malzemeler

       300 gr. un

       3 yemek kaşığı yoğurt

       Tuz

       Kızartmak için sıvıyağ

       1 çay kaşığı karbonat

       1/4 limon suyu

       Uygulama

       Yoğurdu, unu, tuzu bir kaba alıyoruz. Unun üzerinde minik bir çukur açıyoruz, karbonatı oraya koyup üzerine limonu sıkıyoruz. Karbonat limonla buluşunca köpürüyor merak etmeyin, karbonat kokusunu gidermek için bu yöntem çok işe yarıyor.

       Bütün malzemelerle kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapıyoruz, gerekirse biraz daha un ilave ediyoruz.

      Hamuru biraz dinlendirirsek kesinlikle daha iyi olur ama vakit kaybetmeden yapmak istiyorum derseniz bekletmeden de iyi sonuç alınıyor, ben bu sabah bekletmeden yaptım.

      Merdane ile incelttiğimiz hamurları ister kalıpla, ister ruletle ya da bıçakla istediğimiz şekilde kesiyoruz.

      Bol ve kızgın yağda bir çırpıda kızartıyoruz. O kadar çabuk kızarıyorlar ki, yakmamak için hemen çevirmeyi ihmal etmeyin.

      Ben yazın yaptığım böğürtlen reçeli ve yakın bir köyde( Paşalar Köyü-Mustafakemalpaşa) üretilen harika bir peynirle servis yaptım.

Bir cevap yazın