Krups Dondurma Makinesi

 

Marketlerden dondurma almanın dayanılmaz kolaylığını bir yana bırakarak, bu sıcak yaz günlerinde Krups dondurma makinesi ile dondurma yapmayı tercih ediyorum. Dondurma makinesi olmadan da evde dondurma yapılabilir tabi, küçükken annemin bu şekilde yaptığı dondurmaları yemek için buzdolabının yanında nöbet tuttuğumuz günleri hatırlıyorum 🙂

Evde dondurma yapmak, sevdiklerinize ikram ettiğiniz dondurmanın katkı maddeleri içermediğinden  emin olmak, besleyici olduğunu bilerek çocuklarınıza yedirmek harika bir duygu. Özellikle dondurma makinesi varsa yapımı da çok daha kolay.

Geçen yaz internette araştırmış ama satın alabileceğim ev tipi dondurma makinesi bulamamıştım. Daha sonra eşim Almanya’ ya gittiğinde alıp bana sürpriz yapmıştı. Bu yıl durum nedir, hala internetten satın alma imkanı var mı bilmiyorum ama ben çok memnun olduğum bu makine hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

 

 

Makine büyük bir robotu andırıyor, üzerindeki motor kısmı çıkıyor ve dondurma haznesini dondurma yapmadan 24 saat önce dondurucuya koyuyorum. Ben son günlerde bu hazneyi hiç dondurucudan çıkarmıyorum desem yalan olmaz. Böylece daha pratik oluyor ve istediğiniz zaman hemen dondurma yapabiliyorsunuz.

 

 

Dondurma yapacağımız zaman, istediğimiz bir dondurma tarifini uygulayarak ve soğutarak , dondurucudan çıkardığımız hazneye koyuyoruz ve kapağını kapatarak düğmeye basıyoruz. Karıştırma aparatı ile hem malzemeler bütünleşiyor ve aynı zamanda haznenin soğuk olması nedeniyle dondurma kıvamına geliyor.

Dondurma makinesi ile gerçek salep kullanarak da dondurma yapılabilir. Ancak dondurmanın besleyici özelliği ön planda tutuluyorsa süt kreması ve yumurta sarısı kullanmak bence en ideali.

Süt kreması, içinde belli oranlarda süt yağı olduğu için dondurmanın kalitesini ve lezzetini arttırıyor, yerel olarak dondurma yapan imalatçılar sanırım kaliteli dondurma yapmak için yağlı keçi sütü kullanıyorlar. Pastorize sütle yapıldığı zaman ise süt kreması ilave etmek de zorunlu hale geliyor.

 

 

2 yorum

  • Aslıhan cığım,
    Hazır dondurmalara dair okuduklarımdan sonra iyi ki almışım dedim dondurma makinesini. Bence görürsen hiç düşünmeden al, bence dondurma değil, sorbe de yapılabiliyor ve daha birçok yaz tatlısı 🙂 Hepsini yaparak paylaşacağım inşaallah.

  • Her eve lazım =) Bu güne kadar ev tipi dondurma makinası olduğunu bilmezdim bile açıkçası. Ama yazını okuyunca araştırıp alsam diye düşündüm. Ellerine sağlık Ablacığım.

Bir cevap yazın