Milföy Kule

        Mutfağımda seyrek de olsa kuralları çiğnediğim günlerden bir gün… Krem şanti ve milföy hamurunun beraber kullanıldığı, kalorinin tavan yaptığı ama yedikten sonra pişman olmayacağınız, misafirlerinize gururla ikram edeceğiniz mükemmel bir tarif…

        Malzemeler

        10 adet kalıp

        10 adet milföy hamuru

        Biraz tereyağı

        Biraz pudra şekeri

        Krema 1

       1 çay bardağı süt

       1 paket krem şanti

       Krema 2

       300 ml. Süt

       1 tatlı kaşığı un

       1 tatlı kaşığı mısır nişastası

      2 çorba kaşığı şeker

      Kuru üzüm

      Kuru kayısı

      1 adet muz

      Damla çikolata

     Uygulama

     Pastamız için gerekli olan kalıpları pasta malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz, bana halamın hediyesi olan bu kalıplar ise burada bir ustaya tarif üzerine yaptırılmış.

     Önce 300 ml süte, bir tatlı kaşığı un ve yine aynı miktar mısır nişastası ile şekeri de ilave ederek kremamızı yapıyoruz. Ocağa almadan önce süt ve diğer malzemeler iyice karışmış olmalı, pişirirken de devamlı karıştıralım, topaklanmasın ve dibi tutmasın. Piştikten sonra mümkünse soğuk bir yere alıyoruz, çünkü krem şanti ile karıştırırken iyice soğumuş olmalı.

      Sonra kalıplarımızı, tereyağını hiç esirgemeden güzelce yağlıyoruz. Her bir kalıp için kare milföy kullanacağız. Ama küçük kare milföyü 6 adet şeride böldüğümüzde kalıba sararken hamurları birbirine ekleyeceğimiz için 5 adet ek yeri olacaktır. Bunun yerine büyük paket milföy alırsanız ikili hamurların ortasını hiç kesmeden kullanabilirsiniz. Uzun şeritler yaptığımızda yine 6 şerit olacak ama 2 kalıba kullanacağız. Bir kalıba 3 uzun milföy şeridi saracağız ve sadece 2 adet ek yeri olacak. Bu ek yerlerini tepsiye yerleştirirken alta getirirseniz açılma ihtimalini de ortadan kaldırırsınız.

      Kalıplara milföy şeritlerini sardıktan sonra, tepsiye yerleştirip fırında nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkınca fazla soğumadan kalıplar ile milföyleri ayırıyoruz.

      Bu arada krem şantiyi hazırlayıp, iyice soğumuş olan diğer kremamızla karıştırıyoruz, küçük parçalara kestiğimiz kuru meyveleri, çikolata ve muzu da ilave edip kremamızı soğumuş milföy kulelerin içine kaşıkla dolduruyoruz. Kremanın içine sevdiğiniz farklı meyveleri koyabilirsiniz, tamamen sizin tercihinizdir.

       Üzerini pudra şekeri ile kaplayarak kulelerimizi tamamlıyoruz, vakit geçirmeden servis yapıyoruz, ertesi güne kaldığında milföyler biraz yumuşamış oluyor, ilk günkü çıtır çıtır halini kaybediyor, böylece kulelerden bir tane daha yemek için iyi bir mazeret bulmuş oluyoruz…

4 yorum

 • sevgili melek,
  kalıplarını biz yaptırmıştık, hani eskiden sobacılar olur, eski tip metal sobalar üretirlerdi, sanırım öyle bir yerde yapılmıştı 🙂 Belki iş- teknik öğretmenleri de yapabilir, aslında çok zor birşey değil 🙂
  sevgiler…

 • MELEK

  ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK
  YANLIZ KALIPLARI NERDEN ALDINIZ?

 • Sevgili karmançormancı,
  ziyaretin ve yorumun için çok teşekkürler…
  Her zaman beklerim, sevgiler…

 • Görünüşü harikaaaaa

Bir cevap yazın