Milföylü Sosisli Çubuklar

          

         Milföy hamurları; ani bir misafir geleceği zaman, canımız uğraşmak istemediği zaman, hafta sonu kahvaltılarını zenginleştirmek istediğimiz zaman, şöyle çıtır çıtır  bir şeyler yemek istediğimiz zaman, elimizin altında olması gereken ve benim mutfağımda olmazsa olmazlardan biri… Tek sorun oldukça kalorili olması, bu durumda kontrollü yemekten başka bir seçenek yok ne yazık ki…

           Sosisli milföyleri yaparken ilham kaynağım, sosis yerine kuşkonmaz kullanan yabancı bir site; ben sosisli yapıldığında özellikle çocuklar tarafından daha çok beğenileceğini düşündüm. Tarife geçecek olursak;

         Malzemeler

         3 adet ikili milföy hamuru 

         3 adet uzun sosis 

         2 -3 adet pazı veya ıspanak yaprağı

         1 yumurta sarısı

         Biraz tereyağı

         Uygulama

         Tüm milföy tarifleri gibi bu tarif de çok basit, sosisleri uzunlamasına dörde bölerek 12 adet ince çubuk elde ediyoruz.

         İki adet milföy hamurunu birleştiriyoruz veya büyük paket milföy alıp ikili hamurları ortadan kesmeden kullanıyoruz, ben genellikle büyük paket alıyorum. Elinizin altında tekli milföy kareleri varsa, birleşme noktalarının tamamen yapıştığından emin olmalıyız.

         Fırça yardımı ile hamuru yağlıyoruz.

         Hamurun üzerine, ortasındaki damar kısmı alınmış pazı yaprağını yerleştiriyoruz. Son yaptığımda bahçedeki pazılar karlar altında kaldığı için ıspanak yaprağı kullandım.

         Hamuru uzunlamasına ince şeritlere bölüyoruz. Ben 12 çubuk sosis için ortası kesilmemiş yani ikili 3 adet milföy kullandım. Bir çubuk sosis için yaklaşık 1,5 gibi milföy şerit yeterli geliyor, sizin sarış sıklığına göre kullanılan milföy şerit biraz farklılık gösterebilir, ama bu o kadar da önemli değil.

         Pazı ile beraber, sosislerin üzerine milföy şeridimizi sarıyoruz. Kalan 2 milföy ve sosisler için de aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tepsiye yerleştirip, yumurta sarısı sürerek, 180C ısınmış fırında pişiriyoruz.

         Yumurta sarısını kullanırken içine çok az su koymayı ihmal etmeyin.

   

2 yorum

Bir cevap yazın