Bulgur Pilavı Tarifi

Bulgur pilavını yaparken benim tecrübelerime göre en önemli püf nokta; soğanı çok kullanmaktır. Gerçek et ya da tavuk suyu ve eti ilave edildiğinde oluşan lezzeti tartışmasız kabul eder ve bir kenara bırakırsak, sade yaptığımız bulgur pilavını da soğanla çok lezzetli hale getirmek mümkün.

İşte denediğinizde memnun kalacağınıza inandığım, çok kolay bir tarif…

      Malzemeler

2 su bardağı pilavlık bulgur

4 su bardağı sıcak su

3 orta boy soğan

1 servis kaşığı domates sosu

Yarım su bardağı haşlanmış nohut(isterseniz)

İki yemek kaşığı tereyağı

Biraz sıvıyağ

 

Tuz

1 tatlı kaşığı şeker

      Uygulama

Soğanları mümkün olduğu kadar küçük doğrayarak işe başlıyorum, bulgur pilavının içinde çok da fazla belli olmasını istemiyorum. Tencereye sıvıyağı koyup, soğanları ilave ederek, orta ısıda biraz kavuruyorum, bu sırada bir tatlı kaşığı şeker ilave ediyorum, domates sosu ilave ediyorum.

Yıkanmış ve suyu süzülmüş 2 su bardağı bulguru tencereye alıyorum, bir yemek kaşığı da tereyağı ilave ediyorum. Tereyağını yanmaması için soğanların kavrulması sırasında ilave etmedim, bulguru birkaç dakika kavuruyorum, bu sırada haşlanmış nohudu ekliyorum

Çorbalar ya da pilavlar için her zaman dondurucuda haşlanmış nohut bulundurmak çok pratik oluyor. Aşurelik buğdayı da önceden yapıp, çorbalar için dondurucuda bulunduruyorum. Tencereye 3 bardak sıcak su ve tuzunu ilave ederek ocağın ısısını azaltıyorum.

Bence bulgur pilavı ne kadar düşük ısıda ve uzun sürede pişerse o kadar güzel oluyor. Suyunu çekip piştikten sonra 1 yemek kaşığı daha tereyağı ilave edip, pilavı harmanlayarak, tencere ile kapak arasına kağıt havlu koyarak pilavı demlendiriyorum.

Bir cevap yazın