Nohutlu Buğday Çorbası

Besleyici ve lezzetli bir çorbaya kim hayır diyebilir? Nohutlu buğday çorbası; buğday, nohut, yoğurt ve yumurta ana malzemelerinden yapılıyor. Hepsi birbirinden faydalı olan bu malzemeler sevgi ve emekle birleşince, beğeniyle yenilen güzel bir çorbaya dönüşüyor.

Çorbayı yaparken birkaç pratik yöntemden de bahsetmek istiyorum. Buğdayı pişirmek bazılarımıza göre biraz zahmetli görünebilir. Bir çorba hazırlamak için saatlerce vaktimiz olmayabilir. Bu durumda önceden pişirmek ve porsiyonlara bölerek dondurucuda saklamak çok iyi fikir.

Bu konuda açıklayıcı bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Hazır pişmiş buğday ve nohut olduktan sonra, buğdaylı nohut çorbasını yapmak hem çok kolay, hem de çok az vaktinizi alacaktır.

      Malzemeler

1 su bardağı pişmiş buğday
1 çay bardağı haşlanmış nohut
1 çay bardağı yoğurt
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz

Üzerine

Tereyağı
Kuru nane

Uygulama

Tereyağını çorba yapacağım tencerede eritiyor ve unu ilave ederek kavuruyorum. Un pembeleşince 2- 3 bardak su ilave ediyorum ve bir iki dakika devamlı karıştırarak unun topaklanmasını önlüyorum.

Bir bardak pişmiş buğdayı ilave ediyorum. Kaynamaya başladığında, çorbanın kıvamına bakıp istediğim şekilde olması için gerekirse su ilave ediyorum.

Haşlanmış nohutları ilave ediyorum. Hafif ısıda kaynamaya bırakıyorum. Bir kapta yoğurt ve yumurta sarısını güzelce çırpıyorum, kaynamakta olan çorbadan bir kepçe alarak yoğurtlu karışıma ilave ediyorum, yoğurt ve yumurtanın çorbanın sıcaklığı ile kesilmemesi için yavaş yavaş ve alıştırarak yoğurtlu karışım ile çorbayı buluşturuyorum.

Ayrı bir yerde; biraz tereyağı kızdırıp, içine kuru nane ilave ediyor ve çorbanın üzerine dökerek servis yapıyorum.

Bir cevap yazın