Patlıcan Soslu Makarna

 

patlıcan soslu makarna

Akşam yemeği için dolapta bekleyen 2 patlıcan ile ne yapabilirim? Sorusunun cevabı, kıymalı ve patlıcan soslu makarna oldu.

 Akşam yemeğinde oldukça güzel bir seçenek diyebilirim.  Özellikle hafif ve tek çeşit yemekle öğün geçirmek isteyenler için harika. Oldukça kısa sürede hazırlandığını ve pratik bir yemek olduğunu da unutmayalım. Bir yandan makarna haşlanırken, diğer yandan sebzeler kavruluyor ve servis tabağında lezzetler buluşuyor.

Makarna çeşidi olarak istediğinizi kullanabilirsiniz. Ben geçenlerde aldığımız noodle ları kullandım. Uzakdoğu’nun bu klasik makarnasını yaparken orijinal tarifinin biraz dışına çıktığımı söylemeliyim.

Sonuçta bizimkiler makarnaya bayılıyor. Üzerindeki sosa baştan mırın kırın ettiler ama sonra tabaklar silinip süpürüldü 🙂

Yemekleri evdeki kişi sayısına göre yapmak ve bir öğünde tüketmek benim genel prensibim olduğundan, siz malzemeleri evdeki duruma göre ayarlayabilirsiniz.

Patlıcanın faydalarını okumak için buraya bakmanız yeteri…

Malzemeler ( 4 kişilik)

Yarım paket istediğiniz çeşit makarna (250 gr.)

100 gr. kıyma

2 adet patlıcan

1 adet soğan

2 adet yeşilbiber

2 adet domates

Tuz, karabiber

Sıvıyağı (fındık yağı kullandım)

Uygulama

Öncelikle sosun malzemeleri hazırlamakla işe başlıyorum. Patlıcanları soyarak küp şeklinde doğruyor ve tuzlu suda bekletiyorum.

Sos yapacağım tencerede önce kıymayı biraz yağ ilavesi ile kavuruyorum, soğanları doğrayarak kavurmaya devam ediyorum, Sonra, biberleri ilave ediyorum.

Tuzlu suda bekleyen patlıcanları alıp, elimle güzelce suyunu sıkıyor ve onları da kavrulan diğer malzemelerin yanına alıyorum. Patlıcanları kızartmak yerine kavurmayı tercih ettim bu kez. Patlıcanın diğer malzemeler ile daha iyi bütünleşeceğini ve lezzetleneceğini düşündüm.

Bu aşamada biraz daha sıvıyağ ilave etmek gerebilir. Patlıcanlar birkaç dakika kavrulunca küp doğranmış domatesleri ilave diyorum, tuz ve karabiberi ekleyerek ocağın ısısını azaltıyor ve 10 dakika kadar domateslerin suyunu çekmesi ve diğer malzemelerle bütünleşmesi için pişiriyorum.

Makarnayı, içine biraz tuz attığım ve bir yemek kaşığı kadar da sıvıyağ koyduğum kaynayan suda 5-6 dakika haşlıyorum. Noodle haşlarken kaynama suyuna bir miktar karabiber de ilave edildiğini sonradan öğrendim, bir dahaki sefere bu ayrıntıyı da atlamamak gerekiyor.

Makarnayı yeteri kadar su ile haşladığım için, süzmeye gerek kalmıyor.

Makarnalar pişmiş ama hala tencerede bir miktar su varsa, makarna süzgüsüne alıp, suyunun süzülmesini sağlayabilir ve bu suyu çorba yaparken kullanabilirsiniz.

Her iki malzeme de pişince, soğumadan hemen servis yapıyorum.

Bir cevap yazın