Portakal Kabuğu Sosu

      

      Kış ortasında, dışarıda kar taneleri rüzgarla savrulurken, yazın sıcaklarda buz gibi limonata içmeyi düşlemek ve bunun için portakal kabuğu rendesi hazırlamak biz insanlara özgü bir davranış işte…

      Son birkaç yıldır yaptığım bu yöntemle taze portakal aromasına yazın da ulaşmak mümkün oluyor. Sadece limonataya renk ve tat katmasının yanında; keklere, tatlılara, kremalara kısaca hayal gücünüzün ulaştığı her yere bu şekerli sosu kullanmak mümkün.

      Üstelik yapımı da inanılmaz derecede kolay, sadece istemeniz ve portakal kabuklarını şekerle buluşturmanız yeter…

      Malzemeler

       Portakal

      Şeker

      Uygulama

       Portakalları elimizle ovalayarak çok iyi bir şekilde yıkıyoruz. Sadece dışındaki turuncu kabuğu bıçakla soyuyoruz. Alttaki beyaz tabakayı almamaya özen gösteriyoruz. Aslında rendeleyerek de yapılabilir ama 5- 10 tane portakalı rendelemek bayağı zor oluyor.

      Turuncu katmanı keserek almak bana daha kolay geliyor. Bütün portakalların kabuklarını böylece soyduktan sonra robota koyup üzerine biraz da şeker ilave ediyoruz. Ben 4 portakal için 4- 5 yemek kaşığı şeker koydum.

       Şeker miktarının kesin bir ölçüsü yok. Fazla koysanız da hiç fark etmez. Robotta portakal kabuklarını mümkün olduğu kadar inceltiyoruz. Sonra bir cam kavanoza koyup ertesi güne kadar bir kenara alıyoruz. Ertesi gün baktığımızda portakal kabuklarının biraz su saldığını göreceğiz. Bir miktar daha şeker koymamız ve portakal sosunu şekere doyurmamız gerekiyor.

       Bundan sonra kavanozun kapağını kapatabilir ve yaza kadar istediğimiz yerde saklayabiliriz. Ben buzdolabına koymaya gerek duymuyorum çünkü dışarıda da bozulmuyor. Hatta bir yıldan fazla bile dayanıyor, örneği bende mevcut…

      Kakaolu keklerde kesinlikle denemenizi öneririm. Sevgilerimle…

Bir cevap yazın