Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası

Dışarıda buz gibi ve yağmurlu havadan nasibini alıp, kendini evin sıcacık ortamına bırakanlar, eminim bu leziz ve sağlıklı çorbayı çok sevecekler. Bugün mutfağımda tavuk suyu ile hazırlanmış bir çorba tarifi var.

Çorbayı özel yapan ise; malzeme olarak köy tavuğu kullanılmış olması. Ben çok uzun süredir hazır tavuk kullanmıyorum, tavuk suyu tableti de mutfağıma hiç girmedi. Tarifimize geçecek olursak;

        Malzemeler

1 kase haşlanmış tavuk eti (erpiliç)

1 -2 litre tavuk suyu

2- 3 diş sarımsak

1 kahve fincanı tel şehriye

1 yemek kaşığı kepekli un

2- 3 servis kaşığı sıvıyağ

1 yumurta sarısı

Yarım limon suyu

Tuz

        Uygulama

Haşlanmış tavuk etini küçük parçalar halinde kesiyorum. Tencereye 2- 3 servis kaşığı sıvıyağ koyup üzerine 1 yemek kaşığı kepekli un ilave ederek unu birkaç dakika kavuruyorum.

Tavuk suyunu ilave ediyorum. Unun topaklanmasına fırsat vermeden devamlı karıştırarak tavuk suyunun kıvam almasını bekliyorum. Tel şehriyeyi ve rendelenmiş sarımsağı ilave ediyorum. Çorba kaynamaya başladıktan sonra tavuk etlerini de tencereye alıyorum.

Bu şekilde orta ısıdaki ocakta şehriyeler pişene kadar yaklaşık 20 dakika çorbayı pişiriyorum, bu arada tuzunu ilave edebilir ve çorba biraz koyu kıvamlı olduysa biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Yarım limon suyu ile yumurta sarısını çırpıyorum. Çorbadan bir kepçe alarak karıştırma kabındaki yumurtaya ilave ederek alıştırıyorum, yumurta limon karışımını tencereye hemen ilave edersek yumurta sıcak çorba ile karşılaşınca kesilir ve çok kötü bir görüntü olur.

Bunu istemeyiz, bu nedenle yavaş yavaş çorba ve yumurtayı buluşturuyoruz. Bu arada ocağımı kapatıyorum ve tencerenin kapağını bir müddet açık tutarak yumurtanın kesilmesine karşı tedbir alıyorum.

  Baharatlı kıtır ekmeklerle ya da pul biberle servis yaptığımda tadına doyum olmuyor. Çorbanın renginin sarı olmasını da kullandığım köy yumurtasına borçluyum.

Bir cevap yazın