Su Kazayağı Otu İle Makarna Salatası

 

        Su kazayağı otunu, gerçeği söylemek gerekirse daha önce alıp denememiştim; elinizde liste ile alışverişe gidip listenin dışına çıktığınız olmuştur herhalde.

        Pazara çıktığımda, listede olmayan ama merak edip aldığım bir ot su kazayağı otu. Köylü teyzelerin tezgâhlarına baktığımda daha birçok yenilebilir otların olduğu fark etmiş ve su teresi ve kuzukulağı ile patates salatası yapmıştım ve çok beğenilmişti; bundan cesaret alarak otlu tarifleri bir süre daha denemek istiyorum.

        Bugün de makarna salatasını su kazayağı otu ile renklendirip tarifini paylaşmak istiyorum.

        Malzemeler

        Yarım paket makarna

        3-4 yemek kaşığı süt kreması

        Bir demet su kazayağı otu

        Küçük bir kase yeşil zeytin

        1-2 domates

        2-3 dilim kaşarpeyniri

        Tuz

        Uygulama

        Makarnayı kaynayan tuzlu suda 8-10 dakika haşlayıp, çok yumuşamadan biraz diri bırakıyorum. Suyunu süzüp bir kaba alıyorum. Üzerine süt kremasını ilave edip güzelce harmanlıyorum.

        Su kazayağı otunu yıkadıktan sonra elimle küçük parçalara bölüyorum ve makarnaya ilave ediyorum. Domatesi küçük küp şeklinde kesiyorum, yeşil zeytinlerin çekirdeklerini ayırıp hepsini salataya ilave ediyorum.

        Kaşar peynirini küçük küp şeklinde keserek ekliyorum, tuzunu kontrol edip, gerekirse biraz daha ilave ediyorum.

        Benim yaptığım makarna salatası işte bu kadar, siz hayal gücünüzü ve evdeki mevcut malzemeleri kullanarak damak tadınıza göre farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın