Ton Balıklı Makarna

 

Günümüzde, belki de en güvenilir hayvansal besin kaynağı, balıklardır diye düşünüyorum. Tabi çiftliklerde değil, doğal ortamında yetişenler… Balık alırken bilinmesi gereken püf noktaları biliyorsanız çok güzel; hangi mevsim hangi balık yenmeli ya da balığın taze olduğunu nasıl anlarım, istediğim zaman taze balık nasıl bulabilirim gibi sorularınız varsa benim gibi; bu soruların en kısa cevabı dondurulmuş ya da konserve balık almaktır.

İşi şansa bırakmadan elinizin altında her zaman bulunur, istediğiniz zaman balık yiyebilir, özellikle çocuklarınıza düzenli balık yedirebilirsiniz. Ben küçük oğluma balık yedirmenin çaresini bu şekilde buldum, bu akşam ton balıklı makarna yaptım, oğlum afiyetle yedi tabi biz de…

Ton balığı ile ilgili bilgilerimizi tazeleyecek olursak…Ton Balığının hammaddesi; büyük balıkçı filoları tarafından okyanuslarda avlanan Orkinos familyasına ait olan ton balıklarından elde edilir. Skipjack (kırmızı etli) ve Yellowfin (beyaz etli) olarak 2 türü bulunan bu balıklar sert, yağsız yapısı ve işlemeye uygun beyaz etleri nedeniyle uzmanlarca tercih edilir.

Okyanuslarda avlandıkları anda gemilerde bulunan dondurma sistemlerinde şoklanarak dondurulurlar.Konserve ton balığı açıldıktan sonra kaç gün içerisinde tüketilmelidir? Ambalaj açıldıktan sonra kalan miktarı üzerini kapatacak şekilde ayçiçekyağı (Royal için zeytinyağı, Light için su) ekleyin. Buzdolabında ağzı kapalı cam bir kap içerisinde saklanıp, 1 gün içerisinde tüketilmelidir.www.superfresh.com.tr sitesinden alıntı yapılmıştır.

       Malzemeler

       Yarım paket makarna

       Yarım kutu ton balığı

        Zeytinyağı

       Tuz, Karabiber

        Kurutulmuş reyhan

        1 diş sarımsak

       2 çorba kaşığı krema(isterseniz

       Uygulama

       Makarnanın suyunu süzmeyi tercih etmiyorum, sadece bir öğün için pişiriyorum ve suyunu, süzülmeyeceğini dikkate alarak az koyuyorum, suyun içine biraz tuz ve çok az zeytinyağı ilave ettiğimde makarnalar hiç birbirine yapışmıyor. Eğer süzdüysem onu atmıyor ve çorbada kullanıyorum.

       Haşlanan makarnanın içine ton balığını, tuz, karabiber, dövülmüş sarımsağı ve 2 çorba kaşığı süt kreması ilave ediyorum. Yazın bahçeden kuruttuğum reyhan yapraklarından birkaç tane ufalıyorum. Et ve balıklara aroması ile lezzet veriyor. Soğumasına fırsat vermeden hemen servis yapıyorum.

 

kemalpaşa tatlısı

 

Bir cevap yazın