Arpa Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası

Arpa şehriye, mis gibi tavuk suyu ve tavuk eti; bugün yaptığım nefis çorbanın ana malzemeleri bunlar. Üzerini ise, bahçe maydanozları, limon suyu ve baharatlı krutonlar ile lezzetlendirdim.

Daha önce yaptığım tavuk suyu çorbadaki gibi yumurta terbiyesi kullanmadım.  Bunun sebebi daha duru bir suyu olan ama lezzetinden bir şey kaybetmeyen bir yaz çorbası hazırlama isteği.

       Malzemeler

       Tavuk suyu için

Bütün bir tavuk (erpiliç)

Bir adet soğan

1 demet maydanoz

      Çorba İçin

1 çay bardağı iri arpa şehriye

1 yemek kaşığı tereyağı

Tavuk suyu

Haşlanmış tavuk eti

       Üzerine

5-10 dal maydanoz

Limon

Karabiber (isterseniz)

Baharatlı kruton

      Uygulama

Temizlenmiş tavuğu düdüklü tencereye alarak, soyulmuş bir bütün soğanı ve küçük bir demet maydanozu ilave ediyorum. Maydanoz dalının bir tanesi ile maydanozları bağlıyorum, böylece haşlanırken dağılmıyorlar.

Yaklaşık 30 dakikada haşlanan tavuğu soğumaya bırakırken, tavuk suyunu süzüp, bir kenara alıyorum.

Çorba tenceresine 1 çay bardağı iri, pilavlık arpa şehriyeyi koyuyor ve bir yemek kaşığı tereyağı ile çok hafif kavuruyorum. Bu aşamada tavuk suyu soğumuşsa, tavuk suyunu ilave edebilirsiniz. Ben yaparken tavuk suyu hala çok sıcaktı, bu nedenle 1-2 su bardağı normal su ile tavuk suyunu ılıtarak tencereye ilave ettim.

Çorba kaynamaya başladıktan sonra ocağın ısısını azaltıyorum, arpa şehriyeler hafif ısıda yavaş yavaş pişerken, çorbanın içine koyacağım tavuk etlerini hazırlıyorum. Haşlanmış tavuk etlerini kuşbaşı doğrayarak ilave ediyorum.

Arpa şehriyeler pişip kabardıkça, çorbanın suyunun da azaldığını göreceksiniz, istediğiniz çorba kıvamına ulaşması için tavuk suyu eklemeye devam edebilirsiniz. Ancak çok fazla tavuk suyu ilave ederseniz, terbiye yapılmayacağı için çok duru bir çorbayla karşılaşabilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat sonra çorbamız hazır oluyor, tuzu ilave ederek, ocağı kapatıyorum. Doğranmış maydanozları ilave ediyorum.

Servis yaparken limon suyu, karabiber ve nefis baharatlı krutonlar tavuk suyu çorbaya mükemmel bir şekilde eşlik ediyor.

Bir yanıt yazın