Bahçede Yaz Sonu ve Kış Hazırlıkları

 

Bahçemizde yaz sebze ve meyveleri artık toplanıyor, meyvelerin bir kısmı ile reçel yaptık, birçoğunu sevdiklerimizle eş ve dostlarla paylaştık; bir meyve ağacının kaç kişiyi mutlu ettiğini, kaç canlıyı doyurduğunu tahmin bile edemezsiniz; arılar, kuşlar, bizler…

Bahçe aynı zamanda tefekkür etmek için bulunmaz bir mekan. Yaradan ın isimlerinin yansımalarını görebileceğimiz, hiçbir şeyin boşuna olmadığı, uyumlu, ahenkli…

Bahçede bir taraftan kış sebzeleri de ekilmeye başladı. Ağustos başından itibaren, lahana, brokoli, pırasa ve karnabahar fideleri bahçe ile buluştu.

 Şimdi beraber bahçede bir gezintiye ne dersiniz?

bahçe ile buluşmayı bekleyen brokoli fideleri

Bunlar daha şanslı...

kereviz fidelerini Temmuz sonunda ektik

ilk ekilen pırasa fideleri büyüdü bile

bunlar da yeni ekilenler

Bazı kış sebzelerini farklı zaman dilimlerinde dikmek gerekiyor, önce dikilenler erken oluyor, onlar bittiğinde sonradan dikilenler büyüyüp yetişiyor,böylece bütün kış boyunca organik pırasalarımız hiç bitmiyor 🙂

karnabahar fideleri

bu küçük fideler dev lahanalara dönüşüyor

 Bazen kocaman lahanalara minik yeşil tırtılların dadandığını ve büyük bir hızla lahanayı bitirdiklerini görüyoruz. Ama sağlam kalanlar bize yetiyor.

kışın bol bol balkabağı yiyeceğiz

Bahçede en sevdiğimiz meyvelerden biri

Mustafa ve dev yerelmaları

bu ne poz böyle 🙂

Yerelmaları harika bitkiler; bahçeniz büyükse kenarlara bir kez yerelması dikmeniz yeterli, kışın patates toplar gibi toprağın altından yerelmalarını çıkarmak çok zevkli oluyor, gözümüzden kaçanlar ise bir sonraki yıl için tohum vazifesini görüyor. Böylece her yıl yeniden fideler çıkıyor ve büyüyor, muhteşem bence:) Sadece suyu çok sevdiğini söylemeliyim, başka hiçbir bakıma ihtiyaç yok.

9 yorum

 • Güzel yorumun ve güzel dileklerin için çok teşekkürler canım, Mustafa da resimlere bir şekilde dahil oldu, bu yaştaki çocuklar fot. çekilmesine bayılıyor:)) sevgiler..

 • maşallah…. hem bahçeye hem o yakışıklı mavi gözlü delikanlıya… Allah nazarlardan korusun. Allah bağışlasın.. Kuderet narı dalında ne enteresanmış 🙂 bahçe ise tam bir görselllik sergiliyor..
  sevgiler..

 • Çiğdem ciğim,
  Bahçe bambaşka huzurlu bir dünya. Onunla dost olduğunda başka şeyleri aramıyorsun. Bizim bahçe çok büyük olduğu için yardım alıyoruz, annem ve babam da bahçeye bayılıyor, bahçeden eve girmiyor. Bu yıl bir tanesi 716 gr. gelen domatesler yetiştirdik:)) Hem de organik.
  İşte bahçe böyle bişey, inş. sen de en kısa sürede bahçene kavuşursun canım, sevgilerimle,iyi haftalar, tatlı iftarlar…

 • Sevgili Adaşım,
  Güzel yorumun için teşekkür ederim, sevgiler…

 • Mineciğim bayıldım bu güzelliklere mustafada pek yakışıklı sevgiler…

 • Çiğdem

  Sevgili Mine merhaba,
  Siteni ziyaret etsemde yorum yazamadım izinde olduğum için kısa bir gezinti yapıp çıktım.Ne güzel o kadar özeniyorumki böyle her şeyi taze dalından koparıp yemeye,pişirmeye..Çok şanslısın böyle bir imkanın olduğu için.Dünyaya ait tek hayalim diyebilirim bahçeli bir evde kendi sebzemi yetiştirmek…Kısmet olursa emeklilikte inşallah.Sevgiler..

 • Canım,
  Bahçede gezerken Mustafa da katılınca hesapta olmayan böyle güzel kareler çıktı 🙂
  Sevgilerimle…

 • Tatlısı,maşallah Rabbimiz ne de güzel nimetlerle lutuflandırmış,bereketlendirmiş..
  Lakin ben orda deniz gözlü bir yakışıklı gördüm .
  Maşallah barekallah,Allah cc nazarlardan korusun,çok güzel bir çocuk..
  Anneciğisi,yandın sen 🙂 Son karedeki bakışlara da bak..

 • sevgili arkadaşım bana gönderdiğin tarifi hala yayınlayamadım.kopyalamaya izin verilmiyor.rica etsem yasağı kaldırıp bana tarifimi almam için haber verebilir misin .bekliyorum…

Bir cevap yazın