Balık Çorbası

Çok lezzetli ve hiç balık kokmayan bir balık çorbası tarifi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. En sağlıklı hayvansal besin olarak değerlendirdiğim balık, evimizde sıklıkla pişirilir.

Balık çorbası için, büyük ve kılçığı az olan balıklardan tercih etmek yerinde olur. Özellikle çocuklar için yapılıyorsa, çok dikkat edilmeli ve balıklar çok güzel temizlenmelidir. Daha önce yaptığım somon balığı çorbasından farklı olarak, bugün hazırladığım çorbada; sebzeleri blenderden geçirmeden, taneli bıraktım.

Biraz daha büyüklere hitap eden bir görüntüsü olmasına rağmen, küçük oğlum da içindeki mantarlar hariç, çorbayı severek yedi.

Malzemeler

5-6 adet taze mantar

1 yemek kaşığı tereyağı

1 küçük havuç

200 gr. Küçük doğranmış balıketi

1 kahve fincanı arpa şehriye

5-6 adet yeşil soğan

2-3 diş sarımsak

Yarım limon suyu

Maydanoz(isterseniz)

       Uygulama

Mantarları yıkayıp ince ince doğrayarak işe başlıyorum, üzerlerine kararmaması için biraz limon sıkıp, çorba yapacağım tencereye alıyorum. Birkaç diş sarımsak soyup, ince doğrayarak tencereye ilave ediyorum. Bir yemek kaşığı tereyağını ekleyerek, mantarlar suyunu salıp tekrar çekene kadar kavuruyorum. Jülyen şeklinde doğradığım havucu ve küçük doğranmış taze soğanları da ilave ederek birkaç kez çeviriyorum.

Yaklaşık 2 litre sıcak suyu tencereye alıyorum, küçük küp şeklinde doğranmış balıketlerini de ilave ediyorum. Bir fincan arpa şehriyeyi de tencereye eklediğimde balık çorbasının tüm malzemeleri buluşmuş oluyor. Taze soğan kullandıysanız, soğanın koyu yeşil olan üst kısımlarını daha sonra ilave etmenizi önerebilirim çünkü çok çabuk piştiği için, çorbanın diğer malzemeleri ve arpa şehriyeler pişene kadar dağılıp eriyecek ve hoş bir görüntü olmayacaktır.

Arpa şehriyelerin pişmesi ve çorbanın servise hazır olması için, düşük ısıda 20 dakika yeterlidir. Çorbayı servis yaparken, kıyılmış maydanoz ve limon suyu lezzeti arttıracaktır.

Bir cevap yazın