Çilek Marmelatı

Bu sabah bahçeden topladığım çileklerin küçük bir bölümü ile çilek marmeladı yapmak istedim. Çilek reçelinin yanı sıra çilek marmeladını tüm aile çok seviyoruz. Şimdiye kadar ikram ettiğim tüm misafirlerim tarifini aldı desem, inanın abartmış olmam. Özellikle çocuklar ekmek üzerinde yemeğe bayılıyor.

Çilek reçelinde, çileğin taneleri genellikle önce biter ve geriye kalan çilek şerbetini farklı şekillerde değerlendirmek gerekir. Çilek marmeladında ise çilekler robottan geçirildiği için böyle bir sorun yok.

Daha önce, yoğurtlu ekmek tarifinde görsel olarak çilek marmeladı ile tanışmıştınız, şimdi de tarifini verme zamanı, ayrıca zencefilli elma reçelinde verdiğim, reçel yapma ile ilgili püf noktalara da bir göz atmanızı öneririm.

      Malzemeler

500 gr. Ayıklanmış çilek

400 gr. Şeker

Bir tatlı kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı tereyağı

      Uygulama

Çilekleri yıkayıp saplarını kesiyorum, robottan geçirerek reçel yapacağım tencereye alıyorum. Reçel tenceresini her zaman büyük boy kullanmakta fayda var, çünkü özellikle çilek reçeli çok kabardığı için her an taşma ihtimali ile karşılaşılabilir.

Çilek püresinin üzerine şekeri ilave ederek, yüksek ısıdaki ocağa alıyorum. Kaynamaya başlayınca, minik bir parça tereyağı ilave ediyorum, böylece reçelin çok fazla köpüklenmesi önlenmiş oluyor.

Ocağın ısısını hiç azaltmadan yaklaşık 8-10 dakika kaynadığında çilek marmeladı oluyor. Bir tatlı kaşığı limon suyunu ilave ederek, tencereyi ocaktan alıyorum. Eğer kışlık olarak hazırladıysanız, konserve kavanozuna sıcak sıcak koyarak, kapağını sıkıca kapatıp kavanozu ters çevirin ve soğuyana kadar o şekilde bırakın. Böylece, kavanozun kapağı reçelin sıcaklığı ile tutarak, hiç hava almayacak ve kışın kullanacağınız zamana kadar aynı lezzet ve tazelikte kalacaktır.

3 yorum

 • Ayşegül Hanım,
  Çok teşekkürler ziyaretiniz ve güzel yorumunuz için 🙂 Bu tarifi verdiğim bütün arkadaşlar çilek marmelatı tarifinden çok memnun kaldılar. Hatta artık çilek reçeli yapmıyoruz, hep marmelat yapıyoruz diyenler bile oldu 🙂 Bütün reçellerde ben doğal rengin korunması için çok uzun süre pişirilmesine karşıyım. Eğer şeker miktarı yeterince ilave edilmişse, az şeker konmamışsa bozulma ihtimali de ortadan kalkıyor. Ama yine de en güzeli reçeli çok yaptıysanız, sıcakken orta ya da küçük boy kavanozlara koyarak kaynar suda bekletilmiş kapağını sıkıca kapatmanız ve soğuyana kadar ters çevirerek bekletmenizdir. Böylece reçel hava almayacağı için her ortamda güvenle saklanabilir. Çabuk bitmeyen yarım kalmış reçel kavanozları görüntüsünden de kurtulmuş olursunuz:) Sevgilerimle…

 • ayşegül

  merhaba,

  sitenizi yeni keşfettim, bahçe de çilek fotoğrafları ne kadar güzel. Çilek marmelatını bu sabah yaptım, rengi muhteşem oldu, sanırım sizin tavsiyenize uyarak kısa süre kaynattığım için. Annem bizde misafirdi, o da bayıldı çilek marmelatına 🙂 Tebrik ediyorum, çok güzel ve özgün bir site olmuş, ellerinize sağlık.

 • Burçin

  pötibörle pasta yaptınız mı hiç? herkes yapmıştır ya, hemen iki dakikada koy pötibörü, çikolata sür, al sana pasta ) ülker şimdi pötibör çoko diye bi şey yapmış, aynı bizim yaptığımız gibi, uğraşmaya gerek de kalmadı. al bakkaldan, koy misafirin önüne ) http://www.facebook.com/Ulker?v=app_140225022661799

Bir cevap yazın