Vişne Reçeli (Sour Cherry Jam)

Yazın en sevdiğim meyvelerden biri de vişne; aslında tüm meyveler birbirinden güzel ve faydalı ama vişnenin, o kadar çok kullanım alanı var ki, onun yeri benim için başka 🙂

Vişne reçeli yapmanın  şimdi tam zamanı, bahçedeki vişne ağacı bu yıl çok az vişne yapınca, pazardan almaktan başka çare kalmadı, vişneyi aldığım yaşlı amca, sepetin içindeki vişneleri göstererek hepsini 7 ayrı ağaçtan toplayabildiğini söyledi. Sanırım bu yıl vişne yılı değil 🙁

Devamını Oku

Şekersiz Çilek Reçeli (Marmelatı)

 

 

      Bahçede yetişen çileklerin çok bol olması, farklı tarifler denemeye olanak sağlıyor. Şekersiz çilekreçeli nasıl olur? sorusuna cevap aramak için çok az miktarla bir deneme yaptım.

       Şeker yerine hazır aldığım katkısız elma suyunu kullandım. Normal reçellerde, örneğin 1 kg. çilek ve 800 gr. şeker kullandığımda, toplam 1,5 kg. reçel elde ediyorum. Şekersiz reçelde ise; ilave edilen meyve suyu ve meyvenin kendi suyu da kaynatılarak uçurulduğu için sonuçta çok az miktarda bir reçel elde ediliyor.

Devamını Oku

Yoğurtlu Ekmek

 

       Mutfakta hedefim, mümkün olduğu kadar sağlıklı ve güvenli gıdalarla beslenmek olunca; 5- 6 yıl önce ekmek makinesi alıp, ekmeğimizi evde yapmaya başladım. Tabi yetmediği zamanlarda ve çocuklara tost vb. yapmak için bazen hazır da alıyoruz. Ama evimizde her daim ev ekmeği bulunuyor.

Devamını Oku