Şekersiz Çilek Reçeli (Marmelatı)

 

 

      Bahçede yetişen çileklerin çok bol olması, farklı tarifler denemeye olanak sağlıyor. Şekersiz çilekreçeli nasıl olur? sorusuna cevap aramak için çok az miktarla bir deneme yaptım.

       Şeker yerine hazır aldığım katkısız elma suyunu kullandım. Normal reçellerde, örneğin 1 kg. çilek ve 800 gr. şeker kullandığımda, toplam 1,5 kg. reçel elde ediyorum. Şekersiz reçelde ise; ilave edilen meyve suyu ve meyvenin kendi suyu da kaynatılarak uçurulduğu için sonuçta çok az miktarda bir reçel elde ediliyor.

       Başlangıçta reçelden pek de memnun kalmadım; tadı biraz ekşi olmuştu, sanki kızılcık marmelatı gibi. Bu arada bütün olan çileklerin uzun süre kaynaması sonunda marmelat haline geldiğini de söylemeliyim.

       Şekersiz çilek reçeli; normal reçelleri çok sevmeyenler için güzel bir alternatif olabilir. Ayrıca dondurma ve tadı yoğun olan tatlıların yanında da servis yapılabilir.

       Ben evde yaptığım höşmerim tatlısının yanında, dondurma ile servis yaptığımda harika bir lezzete ulaştığımı düşünüyorum. Başlangıçta alışık olmadığım, bu ekşi ama doğal ve sağlıklı reçelden bahçedeki çilekler bitmeden bir kez daha yapmayı düşünüyorum.

Malzemeler

  • 250 gr. çilek
  • 250 ml. elma suyu

 

Uygulama

Şekersiz çilek reçelinin yapımı çok basit; yıkanmış ve ayıklanmış çilekleri ikiye bölerek

kaynatacağım kaba alıyorum, üzerine elma suyunu ilave ediyorum.

Ocağın ısısını hiç düşürmeden yarım saat kaynatıyorum, bu süre sonunda çilekler marmelat

haline geliyor ve suyu neredeyse bitiyor.

Bir cevap yazın