Isırgan Otlu Nefis Börek

       Böreğin içinde ısırgan otu kullanmayı hiç denediniz mi? İlkbaharın gelmesi ve güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte bahçede otlar yeşermeye başladı.

       Börekte kullandığım ısırgan otu, bahçedeki büyük saksının içinde kendiliğinden çıkmış ve o kadar güzel gelişip büyümüştü ki; sadece bir kök olan bu ısırgan dalının yaprakları börek için fazlasıyla yetti. Bitkiyi kökü ile çıkarmadığım için bir süre sonra tekrar yaprakları büyüyecek ve yeni lezzetler için bana yardımcı olacak.

Devamını Oku

Gelincik Otlu Krep

      

Pazardan aldığım gelincik otlarının bir kısmını krepte kullanmak için ayırmıştım. Kısa sürede hazırlanan bu krep, aynı zamanda çok da lezzetli oluyor. Farklı otlarla da deneyebiliriz aslında, ebegümeci, ıspanak ve ısırgan otu ilk aklıma gelenler. Üstelik krep ya da omlet gibi kahvaltılıkların içine ilave edilen bu otlar çocuklar tarafından da pek fark edilmeden afiyetle yenir.

Devamını Oku

Isırgan Otunun Faydaları

      

       Vücutta hücre yenilenmesini sağlayan ısırgan otu; alyuvar yapımını artırıyor. Yaprak ve sürgünleri salata şeklinde veya pişirilerek yenildiğinde, kansere karşı etkili oluyor.

       Isırgan otu, birçok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol miktarda yetişen bir ottur. Isırgan otunun genellikle yaygın olan 2 türü, tedavi amaçlı kullanılıyor. Büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu. Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etkin maddeler arasında farklılıklar bulunuyor. Yaprak çayının başlıca özellikleri olarak, idrar artırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihap giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı nitelikleri sıralanabilir.

Devamını Oku