Gelincik Otlu Krep

      

Pazardan aldığım gelincik otlarının bir kısmını krepte kullanmak için ayırmıştım. Kısa sürede hazırlanan bu krep, aynı zamanda çok da lezzetli oluyor. Farklı otlarla da deneyebiliriz aslında, ebegümeci, ıspanak ve ısırgan otu ilk aklıma gelenler. Üstelik krep ya da omlet gibi kahvaltılıkların içine ilave edilen bu otlar çocuklar tarafından da pek fark edilmeden afiyetle yenir.

       Malzemeler

       Yarım su bardağı süt

       1 yumurta

       1 çorba kaşığı tepeleme un

       Bir kase küçük doğranmış gelincik otu

       Birkaç dal maydanoz

       Tuz ve karabiber

       Uygulama

       Ayıklanıp yıkanmış gelincik otlarını küçük küçük doğruyorum. Sütü, unu ve yumurtayı bir kap içinde buluşturuyor ve güzelce karıştırıyorum. Tuz ve karabiber ilave ediyorum. Doğranmış gelincik otlarını da karışıma ilave ediyorum.

       Büyük boy teflon tavada bir kerede bu malzemeler gayet güzel pişti, tavanız küçükse iki kerede pişirebilirsiniz. Teflon tavayı çok az sıvıyağ ile yağlıyorum, malzemenin hepsinin tavaya alarak eşit şekilde dağıldığından emin oluyorum. Orta ısıdaki ocakta pişiriyorum.

        Krep ya da omlet pişirme şeklinden farksız, eğer büyük olduğu için spatula ile ters yüz etmeye cesaret edemezseniz, ben de etmiyorum, krepin alt kısmının piştiğinden emin olduktan sonra, tavanın üzerine büyük bir servis tabağı kapatıp kenara alarak ve tavayı ters çevirerek krepi tabağa aktarabilirsiniz, ikinci adımda da tabaktaki krepi yavaşça tekrar tavaya alabilirsiniz.

       Her iki tarafı da pişen krepi servis tabağına alıyorum, içine bir miktar labne peyniri koyup rulo şeklinde kıvırıyorum. Üzerini labne peyniri ile süsleyerek servis yapıyorum.

Bir cevap yazın