Isırgan Otlu Nefis Börek

       Böreğin içinde ısırgan otu kullanmayı hiç denediniz mi? İlkbaharın gelmesi ve güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte bahçede otlar yeşermeye başladı.

       Börekte kullandığım ısırgan otu, bahçedeki büyük saksının içinde kendiliğinden çıkmış ve o kadar güzel gelişip büyümüştü ki; sadece bir kök olan bu ısırgan dalının yaprakları börek için fazlasıyla yetti. Bitkiyi kökü ile çıkarmadığım için bir süre sonra tekrar yaprakları büyüyecek ve yeni lezzetler için bana yardımcı olacak.

       Isırgan otunun faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

       Malzemeler

       5 adet yufka

       1 demet ısırgan otu

       2 yumurta

       Yarım su bardağı yoğurt

       Yarım su bardağı sıvıyağ

       1 şişe maden suyu

       250 gr. Lor peyniri

       Tuz, Karabiber

       Susam, Çörekotu

 

 Uygulama

        İç malzemeyi hazırlamakla işe başlıyorum. Eldiven kullanarak topladığım ısırgan otlarını, yıkayıp küçük parçalara kesiyorum. Tuz, karabiber ve lor peyniri ile karıştırıyorum.

        Kullanacağım tepsiyi yağlayıp, ilk yufkayı içine seriyorum, dışına taşan kısımları en üstte kapatmak için kullanacağımdan, şimdilik bırakıyorum.

        İkinci yufkayı büyük parçalara ayırarak tepsiye yerleştiriyorum.

        Üçüncü yufkanın yarısını aynı şekilde tepsiye yerleştirip, iç malzemesini ilave ediyorum, ben iç malzemenin üzerine biraz da peynir rendeleyerek biraz daha lezzetlendirmek istedim.

        Kalan yarım yufkayı ve dördüncü yufkayı yine büyük parçalara bölerek tepsiye yerleştiriyorum. Dışarıya taşan ilk yufka parçalarını da tepsiye alarak, en son yufkayı tepsiye yerleştiriyorum.

       Böreği istediğim büyüklükte dilimliyorum. Üzerine yağ, yoğurt, yumurta ve maden suyu karışımını güzelce çırparak döküyorum. Susam ve çörekotu ile renklendiriyorum. Fırında üzeri kızarana kadar pişiriyorum. Lezzetli ve sağlıklı böreğimi misafirlerime ikram ediyorum.

Bir cevap yazın