Fırında Karnabahar Graten

 

        Kış mevsiminde, kış sebzeleri ile yapılan tariflere devam ediyorum. Karnabahar her evde çok tüketilmeyen bir sebze olabilir, bu durumda birçok faydasının olduğu kesin olan bu sebze hiç alınmayacak mı? Bizim gibi mutfak kaşiflerinin görevi; yemeği sevdiklerimizin damak tadına göre pişirmek için, alternatif yollar denemek. Özellikle çocuklarımızın hiç yemek ayırmadan dengeli beslenmesi çok önemli.

        Fırında karnabahar graten de, evdekilere karnabahar yedirmenin en kolay yolu, üzerindeki kaşar peyniri hatırına da olsa, tabakalardaki yemek bittiğinde görevi başarıyla tamamladığımızı düşünebiliriz.

        Malzemeler

        Bir adet küçük karnabahar

        2 servis kaşığı sıvıyağ ya da 2 yemek kaşığı tereyağı

       1 yemek kaşığı un

       1 su bardağı (300)ml. Süt

       1 servis kaşığı süt kreması

       Tuz, karabiber

       Birkaç tane reyhan yaprağı

       Kaşar peyniri

       Uygulama

        Karnabaharları güzelce yıkayıp buharda 5- 6 dakika pişiriyorum. Fırında da bir miktar pişeceği için hafif diri kalmasına izin veriyorum. Haşlanan karnabaharları fırın kabına ya da borcam tepsiye alıyorum.

        Karnabaharın aromasını hafifletmek için birkaç tane reyhan yaprağı ufalıyorum. Bu yıl bahçede yetişmesi nedeniyle reyhana çok alıştım doğrusu. Şimdi sıra beşamel sosunu yapmaya geldi. Aslında tereyağı ile güzel olmasına rağmen ben bugün tereyağı bittiği için fındık yağıyla yaptım, çok da güzel oldu.

        Mutfakta her zaman farklı seçeneklerle çalışmayı seviyorum, kuralların biraz esneyebileceğini hatta bazen çok güzel lezzetler de çıkacağına inanıyorum. Tencereye yağı ve unu koyduktan sonra pembeleşinceye kadar kavuruyor ve üzerine 1 büyük bardak süt ilave ediyorum. Devamlı karıştırarak kıvam almasını bekliyorum. Tuz ve karabiber ilave ediyorum. Karabiber, beşamel sosa çok yakışıyor.

        Sosu ocaktan indirdikten sonra bir servis kaşığı süt kreması ilave edip karıştırarak karnabaharların üzerine eşit şekilde döküyorum. Fırında üstü pembeleşene kadar pişiriyorum.

       Hemen servis yapacaksam, dilimlenmiş kaşar peyniri ile karnabaharın üzerini kaplayıp fırında birkaç dakika kaşar eriyene kadar tutuyorum, peynirin pembeleşmesine izin vermeyin, o zaman üzeri biraz sertleşiyor. Benim son yaptığımda kaşar peyniri biraz pembeleşmişti ve üstü hafif sertti.

       Eğer servisi daha sonra yapacaksanız, yemeği ısıtırken peynir dilimlerini ilave etmenizi önerebilirim.

Bir cevap yazın