Focaccıa (Bir çeşit Pizza)

 

Mutfakta keşiflere hiç ara vermeden devam ediyorum. Bugün İtalyan mutfağına ait focaccıa (fokaça okunur) yapacağım. Türkçe karşılığı olarak, bildiğimiz mayalı ekmek hamurundan yapılan ve üzerine zeytinyağı ve çeşnili bitkileri memnuniyetle kabul eden bir çeşit pizza diyebiliriz, eminim daha önce buna benzer pizzalar yapmışsınızdır.      

       Ben hamurunu tarife sadık kalarak hazırladım, çok pratik ve güzel olduğu için, hamuru farklı şekillerde kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye edebilirim. Hamurun üzerine tarifte sadece ince dilimlenmiş patates ve kekik ilave ediliyordu, o şekilde de güzel olacağına eminim ama ben sucuk dilimleri de ilave ederek tarifin biraz dışına çıktım ve daha çok bize özgü bir lezzet yakalamaya çalıştım. 

        Malzemeler

       400 gr. Un

       200 gr. Ilık su

       1 tatlı kaşığı kuru maya

       1 tatlı kaşığı şeker

       1 çay kaşığı tuz

       Üzerine

       2- 3 adet patates

       Zeytinyağı

       Tuz

       2 çorba kaşığı domates sosu

       Karabiber

       Kekik

       Sucuk dilimleri(isterseniz)

       Uygulama

        Hamuru yapmak için; mayayı çukur bir kaba koyarak, şekeri ve ılık suyun yarısını ilave ediyorum. Maya kabarıp 10-15 dakika içinde hazır olacaktır. Unu bir kaba koyarak, tuz ilave ediyorum ve ortasını çukur şeklinde açarak maya karışımını ve geriye kalan suyu ekliyorum. Önce kaşık yardımıyla daha sonra elimle toparlayarak yoğuruyorum. Yoğurma işlemine hamur sertleşene kadar devam ediyorum. Elime ve tezgâha yapışmadığında hamuru elime alarak birkaç defa tezgâha sert bir şekilde çarpıyorum. Bu işlem gluteni arttırıyor. Hamur pürüzsüz ve elastik olmalı ve elimle yaydığımda eski formuna hemen geri dönmelidir. Hazırlanan hamuru geniş bir kaba alarak, ılık bir ortamda kabarmaya bırakıyorum. Yaklaşık 1 saatte hacmi iki katına çıkıyor.

       Hamur kabarırken üzerine kullanacağım malzemeleri hazırlıyorum. Patatesleri soyup çok ince halkalar şeklinde kesiyorum. 2- 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırıyorum. Sucuğu yine ince dilimler halinde kesiyorum.

       Kabaran hamuru tezgâha alarak elimle toparlıyor ve birkaç kez yoğurarak hamuru ikiye bölüyorum. Ben küçük bir fırın kabında yaptığım için hamurun yarısını kullandım. Diğer yarısı ile de küçük bir örgü ekmek oldu. Büyük bir tepside yapacaksanız hamurun hepsini kullanabilirsiniz.

        Hamuru fırın kabını kaplayacak şekilde açıyorum ve içine yerleştiriyorum. Kabarması için 30 dakika bekletiyorum. Fırını 220 derecede ısıtıyorum. Hamurun üzerini önce 2 çorba kaşığı domates sosu ile kaplayıp, sonra patates ve sucuk dilimlerini yerleştiriyorum. Üzerine, tuz, karabiber ve kekik serpiyorum. Fırında 20- 25 dakika pişmesi için yeterli oluyor. Tarifte, pişirme esnasında patateslerin kurumaması için zeytinyağı gezdirin notu vardı ama ben sucuk kullandığım için gerek duymadım.

       Pizza pişip ılındığında merakla bir dilim kesip tadını test ettim; hamuru ince bir pizza hamuru gibi, kenarları hafif kıtır ve ortası çok kalın değildi, tam istediğim gibiydi, üzerindeki lezzeti ise; anlatmama hiç gerek yok, siz zaten biliyorsunuz…

       Böylece yeni aldığım yemek kitabındaki ilk tarifi, biraz değiştirerek de olsa başarıyla yaptığım ve sizinle paylaştığım için çok mutluyum.

Bir cevap yazın