Havuçlu Kereviz Salatası

      

Kış sebzelerinin bana göre en lezzetlisi olan kereviz, bugün salata olarak soframızda yerini aldı ve bir çırpıda bitecek kadar çok beğenildi.

        Kerevizi salata olarak buharda pişirdiğimde kendine has olan aromasının neredeyse tamamen yok olduğunu fark ettim. Kerevizi mevsimi geçmeden alıp denemenizi ve aşağıda faydalarını yazdığım bu sebzeden  mümkün olduğunca çok tüketmenizi öneririm. Kerevizin faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

       Malzemeler

       1 adet kereviz

       Bir adet patates

       Bir adet havuç

       Birkaç dal brokoli

      Sosu için

       2- 3 yemek kaşığı zeytinyağı

      Yarım limon suyu

      Tuz

      Reyhan (istenirse)

      Uygulama

       Kerevizi soyup, diğer malzemeleri hazırlayana kadar kararmaması için limonlu suda bekletiyorum. Patatesi soyup, küçük küpler şeklinde kesiyorum. Havucu soyup küp şeklinde doğruyorum. Brokoliden birkaç dal alıp güzelce yıkıyorum.

      Kerevizi soyarken yuvarlak form verdim ve ortasını çıkararak oraya havuçtan bir dilim yerleştirdim.

      Havuç, patates ve kerevizin ayırdığım kenarlarını tabi ki atmadım; sebze çorbasında değerlendirmek için bir kenara ayırdım, sonra bir soğan ve kırmızı mercimek ilavesiyle pişirip, harika bir sebze çorbası haline getirdim.

      Salatamıza dönersek; brokoli hariç diğer malzemeleri buharlı pişiricide 5- 6 dakika pişirdikten sonra brokoliyi de ilave ettim, çünkü brokoli gerçekten çok kısa sürede pişiyor, baştan koyarak çok pişip yumuşamasını ve renginin canlılığının kaybolmasını istemedim.

       Damak tadınıza göre haşlama süresini ayarlayabilirsiniz, benim tercihim her zaman çok fazla pişirmemektir.

       Pişip, servis tabağına aldığım salatanın üzerine; zeytinyağı, limon suyu ve tuz ile yaptığım sosu ilave ederek harika bir salata elde ettim.

 

Bir cevap yazın