Ispanaklı Ev Makarnası (Erişte)

 

        Evde yapılan makarnaların besleyiciliği tartışılmaz; tabi yapımının zahmetine katlanmayı göze alıyorsak… Kış hazırlığı için yazın yapılan ev eriştesi, miktar olarak daha çok yapılır ve bunun için işi bilen arkadaşları organize etmek gerekir, çünkü tek başına yapılması imkansız denecek kadar zordur.

        Genellikle evin büyükleri başı çeker, hamur yoğurma ve sacda hamurları pişirme tecrübe ister, erişte biraz kalın açıldığı için, diğer börek hamurlarına nispeten açılması daha kolaydır. Hamurların açılması, biraz sacda kurutulup, bildiğimiz erişte şeklinde kesilmesi uzun yaz günlerinde akşama kadar sürer, ama günün sonunda hatırı sayılır bir miktarda, mis gibi ev makarnalarınız olur.

        Bugün ıspanaklı ev makarnası yaptım, küçük iki hamur olunca yapımı çok kolay oldu ve iki kez pişirilecek kadar da bereketli oldu, ayrıca kenarlarından küçük kareler kestim, daha sonra çorbalarda kullanmak istiyorum.

        Malzemeler

        1 fincan irmik

        2 yumurta

       8- 10 adet ıspanak yaprağı

       2,5 bardak kadar un

       Tuz

       Pişirmek için

       Tereyağı

       Kaşar peyniri

       Su, tuz

       Uygulama

       Bir fincan irmiğe, ıslanacak kadar ılık su koyarak, kabarması için bir kenara alıyorum. 8- 10 adet büyük ıspanak yaprağını bir kaba alarak çok az su ilavesi, daha çok kendi suyu ile 5-6 dakika haşlayıp robotla püre haline getiriyorum, bu sırada miktar az olduğu için robottan istediğim sonucu alamayınca kenarda bekleyen bir fincan kabarmış irmiği de boşaltıp hepsini bir robottan geçirdim, ıspanaklar tamamen püre haline geldi.

        Bir su bardağı kadar olan bu irmikli püreyi büyük bir kaba alıyorum ve üzerine 2 yumurta, unu ve tuzu ilave ederek biraz sert bir hamur yapıyorum, hamuru iki parçaya ayırdıktan sonra, biraz daha yoğurarak pürüzsüz bir dokuya ulaşınca oklava ile her iki hamuru da açıyorum. 

       Hazır yufka hamurlarından biraz daha kalın oluyor makarna hamurumuz. Şimdi işin en zor kısmı; bu iki hamuru biraz kurutmamız gerek, bunun için sıcak bir ortamda biraz beklettikten sonra istediğiniz şekilde keserek fırın tepsisine alabilir ve fırında çok sıcak olmayan bir ısıda nemini tamamen alıp kuruyana kadar bekletebilirsiniz, ya da küçük sacınız varsa onu kullanabilirsiniz.

       Ben açtığım hamuru kare parçalara bölerek cam seramik ocağın üzerine bıraktım ve hafif ısıda bu şekilde kuruttum, sonra hamurları ruletle keserek biraz da fırında beklettim. 

       Makarnalar hazırlandıktan sonra bildiğimiz makarna pişirme yöntemi olan, kaynayan, tuzlu ve biraz yağ konmuş suyun içinde 8- 10 dakika pişirdim, süzdüm, ama suyunu çorbada kullanmak için ayırdım ve tereyağını kızdırarak içine makarnaları ilave ettim, bir iki kez çevirdikten sonra servis yaptım. 

       Makarnaların şeklini, Barilla makarnaların şekline benzetmeye çalışmıştım, o kadar başarılı olmuşum ki, çocuklar ben söyleyene kadar ev makarnası olduğunu anlamadılar…

       Çocuklar için ya da sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlar için biraz zahmete katlanıp, yapmaya değer bir lezzet, tavsiye ederim…

Bir cevap yazın