Izgarada Somon Balığı

 

        Somon balığını en kolay ve çabuk pişirme tarifi arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

        Somon balığı, ne şekilde yapılırsa yapılsın bizim evde en çok sevilen balıktır; hiç balık gibi kokmaz, kılçığı yok denecek kadar azdır, çok besleyici ve omega 3 yönünden zengindir…

        Somon balığı soğuk su balığı olduğu için ülkemizde yetişmiyor, genellikle büyük marketlerden aldığımız somon Norveç ten ithal geliyor. Somon balığı ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

        Malzemeler

        6 dilim somon balığı

        2- diş sarımsak

        Zeytinyağı

        Limon suyu

       Tuz, Karabiber

       Uygulama

       Somon dilimlerini ızgarada pişirmeden önce, hazırladığım sosla buluşturuyorum. Sosu yapmak için; birkaç yemek kaşığı zeytinyağını bir kaseye alıyor ve içine tuz, karabiber, bir- iki diş rendelenmiş sarımsak ilave ediyorum. Balıkları bu sosta buzdolabında en az yarım saat bekletiyorum.

       Fırının ızgarasını kullanacaksanız, ızgara telinde pişen balık yağının fırının tabanına akmasını engellemek için,  ızgara telinin altına fırın tepsisini koymayı ve içine de bir miktar su ilave etmeyi unutmayın.

        Somon dilimlerini ızgarada en fazla 20 dakika pişiriyorum. Balığın derisi varsa, derili kısmı ızgaranın altına gelecek şekilde pişirmeye başlayın.

         Ben balığın yanında, mantarlı pilav ve limon dilimleri ile roka ve maydanoz salatası yaptım. Akşam yemeği menüsü olarak çok güzeldi.

Bir cevap yazın