Kıtır Ekmekli Nefis Domates Çorbası

      

       Yazın en sevdiğimiz çorbalardan biridir domates çorbası; kolay ve besleyici, özellikle ekşi tatları sevenler için harika bir çorba. Henüz domates çorbası yapacak kadar domatesler yetişmediği için, yine kilere ve geçen yıl yaptığım domates konservelerine başvurmam gerekiyor. Bahçedeki domatesler ile yaptığım bu küp domateslerin yapımını, mevsimi geldiğinde sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

       Malzemeler

       1 litre çekirdeksiz domates püresi

       1 tepeleme yemek kaşığı un

       2 yemek kaşığı tereyağı

       1 tatlı kaşığı şeker

       Üzerine

       Kaşar peyniri

       Baharatlı kruton

       Taze fesleğen

       Uygulama

       Elimizdeki ana malzeme taze domates ise; kabuklarını soyup robotta püre haline getirip, tel süzgüden geçirerek çekirdeklerinden ayırıyorum. Eğer bugün yaptığım gibi küp domates konservesi kullanıyor isem; yarım kavanoz domatesi el blenderi ile püre haline getirip, yine çekirdeklerinden ayırıyorum. Domatesler mevsiminde daha kırmızı, sulu ve tatlı oluyor. Salça çok yoğun bir tada sahip olduğu için kullanmıyorum. Çekirdeksiz ve pütürsüz bir domates püresi elde ettiğimde çorbanın ilk aşamasını geçmiş oluyorum.

       Çorba yapacağım tencereye tereyağını koyup eritiyorum, unu ilave ederek, un pembeleşene kadar kavuruyorum. Domates püresini ilave ediyorum, hemen arkasından bir bardak kadar da su ekliyorum. Çorbanın kıvamını bir miktar su ile istediğiniz gibi yapmak mümkün. Domatesin asitini alması için bir tatlı kaşığı şeker ilave ediyorum. Kaynama noktasına geldiğinde ocağın ısısını biraz azaltıp, 15-20 dakika pişiriyorum, üzerinde oluşan köpükleri alıyorum.

       Servis yaparken, hiçbir zaman vazgeçmediğim ve domates çorbasına çok yakıştığını düşündüğüm kaşar peyniri rendesi ve tarifini daha önce verdiğim baharatı krutonları ilave etmeyi unutmuyorum. Bu minik ekmekleri, fesleğen, kuru nane, reyhan, sarımsak, kekik ve sevdiğiniz diğer baharatlarla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın