Kıymalı Bamya Yemeği (Dondurulmuş Bamya İle)

Bugün tazesini aratmayacak, tadına doyulmaz bir lezzette kıymalı bamya yemeği yapıyorum. Bamya çok sevilen bir yaz sebzesi; kış mevsiminde bamya pişirmenin yolu ise bizim evde dondurucudan geçiyor.

Eskiden konserveler yapılırdı, şimdi dondurucular daha kolay ve sağlıklı saklama seçenekleri sunuyor bize. Yazın hazırlayıp dondurduğum bamyaların bir hayli fazla olduğunu görünce günün menüsü belli oldu.

       Malzemeler

100 gr. Kıyma

500 gr. Bamya

1 büyük Soğan

2-3 servis kaşığı küp domates konservesi

Sıvıyağ

Yarım limon suyu

        Uygulama

Bamyalar hazır ayıklanmış ve pişmeye hazır olunca, bamya yemeğini yapmak 10 dakika sürüyor sadece. Ben düdüklü tencereyi sebze yemeklerini pişirmede çok kullanıyorum. Hem zamandan tasarruf ediyorum, çok kısa sürede pişiyor, hem fazla su ilave etmediğim için sebzeler kendi suyu ile ve hiç karışmadan pişiyor ve vitamin kaybına uğramıyor. Denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Düdüklü tencereye sıvıyağ koyarak yemekte kullanacağım kıymayı kavuruyorum. Kıyma suyunu çektiğinde doğranmış bir soğanı ilave edip onu da birkaç dakika kavuruyorum. Önce kıymayı kavurmamın nedeni; suyu ile soğanın rengini değiştirmesini engellemek.

Küp domates konservesinden 2- 3 servis kaşığı ilave ederek tüm malzemeleri birkaç kez çeviriyorum. Tuz ilave ediyorum, dondurucudan çıkarıp buzdolabında çözdürdüğüm bamyaları da tencereye alıyorum. Bamyaların üzerine yarım limon suyu sıkarak ve iki çay bardağı ılık su koyarak düdüklünün kapağını kapatıyorum.

Buhar çıkmaya başladığında ocağın ısısını düşürüp 10 dakika pişiriyorum. Eğer yarım limon ekşi gelir diyorsanız 1/4 limon suyu kullanabilirsiniz, biliyorsunuz, limon suyu bamyanın hassas dokusunun uzayarak çıkmasını engelliyor.

Yazın taze bamya ve taze domates ile yaptığımda neredeyse hiç su ilave etmiyorum ama bugün su ilavesi çok gerekliydi. Bamya çok piştiği zaman lezzeti ve görüntüsü büyük ölçüde kayba uğruyor, bu nedenle diğer sebze yemeklerinde yaptığım gibi, bamyayı da çok fazla pişirmiyorum. Sanırım bu biraz da tecrübe ve damak tadımızın nasıl olduğuyla ilgili.

Yemeğe misafirim olduğunda, sebze olarak ilk aklıma gelen bamya olur ve bu pişirme tekniği ile pişmiş bamya yemeğinden her zaman tam not alırım.

Bir cevap yazın