Kremalı Patates Çorbası

 

Ana malzemesi patates olan bu kadar lezzetli bir çorba olabilir mi? Evet, bütün önyargılarınızı bırakıp denemenizi tavsiye ederim.

Bugün pişirdiğim bu leziz çorbanın yapım hikâyesine gelince; sitede yayınlanan baharatlı patates tarifini yaptığımda, patatesleri yuvarlak şekilli çıkaran aparatı kullanmış ve bunun sonucu olarak, kenarından köşesinden birçok patates parçası kalmıştı. Onları atmayı kesinlikle düşünmediğim için, patates çorbası yapmaya karar verdim.

Böylece hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar lezzetli bu çorba ortaya çıktı. Patates her evde olan, farklı şekillerde çok tüketilen, ülkemizde bol miktarda yetişen bir sebze, ayrıca çok da faydalı.

Malzemeler

Bir büyük patates

Yarım havuç

1 büyük soğan

2 çorba kaşığı tel şehriye

2 yemek kaşığı tereyağı ya da sıvıyağ

4-5 çorba kaşığı süt kreması

Tuz, Karabiber

       Uygulama

Patatesleri soyup yıkadıktan sonra küçük parçalara ayırıp tencereye alıyorum. Havuçları da küçük keserek patateslere ilave ediyorum. Soğanı da aynı şekilde doğrayarak tencereye ilave ediyorum. Bol miktarda su koyarak malzemeler yumuşayana kadar pişiriyorum.

El blenderi ile ya da robotla malzemeleri püre haline getiriyorum. Bu bildiğimiz püre gibi katı olmuyor tabi, boza kıvamında diyebiliriz. Bunun için ben robot kullandım, böylece çorbada en ufak bir pütür kalmadı.

Bu şekliyle çorbada patates tadı çok hissedileceği çin, çorbayı lezzetlendirmek amacıyla biraz tel şehriye kullanmak istiyorum. Çorba yapacağım tencereye, 2 yemek kaşığı tereyağı ya da sıvıyağı ile 2-3 çorba kaşığı tel şehriyeyi alıyorum. Şehriyeler nar gibi kızarana kadar kavuruyorum

Daha sonra robottan geçirdiğim patates karışımını ve bir miktar suyu ilave ediyorum. Çorbanın kıvamını damak tadınıza göre ayarlamak, ilave edeceğiniz su miktarı ile orantılı olacaktır. Çorbanın tuzunu ilave ediyorum ve kaynama başladığında ocağın ısısını düşürüp 5- 6 dakika kaynatıyorum.

Son olarak ilave edeceğim kremayı kesinlikle kaynayan çorbaya direk olarak eklemiyorum. Çorbayı ocaktan aldıktan sonra, bir kaseye biraz çorba alarak kremayla yavaşça buluşturuyorum. Buna kremayı alıştırma deniyor, kremanın kesilip kötü bir görüntü oluşturmaması için, kasedeki karışımı yine kaşık yardımıyla tenceredeki çorbaya ilave ediyorum.

Çorba hazır, servis tabağına aldığımda daha önce evde yaptığım baharatlı kruton parçalarından çorbanın üzerine serpiştiriyorum. Taze çekilmiş karabiber ilavesiyle çorba, lezzetinin doruğuna ulaşıyor.

Denemenizi ve düşüncelerinizi benimle paylaşmanızı bekliyorum.

Bir cevap yazın