Kuru Yufka (Ramazan Yufkası) Böreği

 

Geleneksel bir lezzet olan ve Bursa da ramazan yufkası diye adlandırılan elde açma yufkaları, her yaz biz de yapıyoruz. Yufkalar, sayı olarak çok yapıldığından, eş dost akraba ile organize olarak yapmak en kolay yolu. Eskiden ramazan ayında sahurda yenildiği için, ismi bu şekilde kalmış.

Kısaca nasıl yapıldığından bahsetmek gerekirse;  50- 60 adet beze olacak şekilde yufka hamuru hazırlanıyor. Bu bezeler tek tek oklava ile ince açılıyor.  Mutlaka sacda kurutulması gerek. Önceleri odun ateşinin üzerine konulan saclarda pişirilirdi, yufkaları açmak kadar pişirmek de büyük maharet isterdi.

Artık küçük piknik tüpü ile çalışan saclar var, çok pratik ve kullanışlı, biz de onu kullanıyoruz. Sac üzerinde kurutulan yufkalar temiz bir sofra bezine sarılarak kilere kaldırılır. Marketten aldığımız hazır yufkalardan daha ince ve şüphesiz daha lezzetli olduğu için, zahmetine katlanılıyor. Yufkaları farklı iç malzemeler kullanarak lezzetli börekler haline getirmek çok kolay, elinizin altında kuru yufkalar varsa, benim çok beğenilen ve uzun zamandır yaptığım bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Malzemeler

6 adet kuru ramazan yufkası

1 su bardağı yoğurt

Yarım su bardağı sıvıyağ

3 yumurta

1 şişe maden suyu

250 gr. Lor peyniri

Bir demet maydanoz

Tuz, Karabiber

Kırmızı salçalık biber(isterseniz)

Üzeri için susam ya da çöreotu

         Uygulama

Böreğin orta katında kullanacağım iç malzemesini hazırlamakla işe başlıyorum. Lor peynirinin içine, yıkanıp ince doğranmış maydanozu, tuz ve karabiberi ilave ediyorum. Yazın dondurucuya koyduğum salçalık kırmızıbiberlerden bir tane alıp, küçük küp şeklinde kesiyorum. Eğer bu şekilde biberiniz yoksa ve acı seviyorsanız, biraz kırmızı pul biber de harika olur.

Böreği yapacağım tepsinin tabanını biraz sıvıyağ ile yağlıyorum. Kuru yufkaları tepsiye yerleştirmeden önce, mutfak çeşmesinin altından hızlıca geçirerek ıslatıyorum. Bu işlem yufkaların pişerken daha çok kabarması için. Yufkaların 3 tanesini tepsiye yerleştiriyorum. Hazırladığım iç malzemesini eşit şekilde yufkaların üzerine dağıtıyorum. Geriye kalan yufkayı da önce sudan geçirip sonra tepsiye yerleştiriyorum. Yerleştirme sırasında, tepsinin şekline göre yufkaları parçalamak gerekiyor, bunun bir sakıncası yok. Dikkat ettiyseniz yufkaların arasına hiçbir şey sürmedim.

Şimdi üzerine dökeceğim yoğurtlu yumurtalı karışımı hazırlıyorum. Geniş bir kaba, bir su bardağı yoğurdu, yarım su bardağı sıvıyağı, 3 yumurtayı ve 1 şişe maden suyunu ilave ediyorum.. Hepsini güzelce karıştırıyorum, bu işlem için el blenderi de kullanılabilir. Karışımı tepsideki yufkaların üzerine eşit bir şekilde döküyorum. Üzerine susam ya da çöreotu serpiştiriyorum. 220 C. de üzeri kızarana kadar pişiriyorum.

Piştikten sonra biraz dinlendirip, istediğim boyutta keserek servise hazırlıyorum. Çok lezzetli ve çok kolay olan kuru yufka böreği, tadına bakanlar tarafından çok beğeniliyor…

Bir cevap yazın