Peynirli Semizotu Salatası

 

 

Yaz kahvaltılıklarından bir örnek, peynirli semizotu salatası. Tarifini yazmaya da gerek yok aslında, fotoğrafa bakıldığında yapılabilecek kadar kolay 🙂

Bu yıl ilkbaharda yağan yağmurlar ve havaların geç ısınması nedeniyle bahçe takviminde yaklaşık 15 günlük bir gecikme yaşanıyor. Yağmurun çok yağması şeftali ağaçlarının kurumasına ! sebep oldu, çilekler de bu yaz çok keyifli değil. Böğürtlenler daha yeni yeni kızarmaya başladı…

Bahçede her yıl ekimi yapılan sebzeler dışında,zamanı gelince kendiliğinden çıkan semizotu, labada yaprağı ve yer elmaları da var. Bu doğal sebzeleri kullanmayı çok seviyorum.

Labada yaprağı ile çok güzel sarma yapılabiliyor, semizotu ister yemek, isterse çiğ olarak salatalarda tüketilebiliyor.

Peynirli semizotu salatasını ekmek omleti ile servis yapmıştım ; bildiğimiz, yazın sabah kahvaltılarında her zaman yaptığımız domates salatasını nefis bir koyun peyniri ve bahçeden yeni kopartılmış bebek semizotları ile lezzetlendirdim. Semizotu inanılmaz faydalı bir sebze, buradan faydalarını okumanızı öneririm.

 

 

Her zaman yaptığım gibi, domatesin kabuklarını soydum, irice doğradım. Salatalıkları soyup, ince uzun doğradım.

Peyniri önce büyük bir parça halinde dilimledim, sonra kurabiye kalıbı ile çiçek şeklinde kestim, domateslere ilave ettim.

Bebek semizotlarını güzelce yıkayıp salataya ilave ettim.

Zeytinyağı ve deniz tuzu ilavesi ile bu basit ama sağlıklı malzemelerle harika bir kahvaltılık hazırladım.

 

 

NOT: Sevgili arkadaşlar, evde badana telaşı var, ustalarımızın planlı ve çok temiz çalışması nedeniyle korktuğum başıma gelmedi çok şükür. Yer yerinden oynamadan üç günün sonunda ev, yepyeni ve tertemiz bir havaya büründü.

 

 

2 yorum

Bir cevap yazın