Sebzeli Haşlama Et Tarifi

Bugün haşlanmış kuzu eti ile mevsim sebzelerinin birleşiminden oluşan harika bir tarif var; sebzeli haşlama et yemeği benim de mutfağımda favori olan, lezzeti ile tartışılmaz, yapımı ile pratik bir yemek tarifi…

Et yemekleri ile sebze beraber sunulacaksa, iki aşamalı bir pişirme gerekiyor. Çünkü etin ve sebzelerin pişme süreleri farklı; en kolay pişen kuzu eti bile kullansanız yine de ayrı pişirme kuralı değişmiyor.

Aslında haşlama eti tek başına da bir yemek olarak servis edebilirsiniz ama evde etten daha çok yemeğin içindeki sebzeleri seven çocuklar olunca, en azından eti nazlanarak yeseler de, et suyunda pişen sebzelere bayıldıkları 🙂 için siz de mutlu oluyorsunuz!

Haşlama et için kuzu eti tercih edilmeli diye düşünüyorum, dana eti ile de et haşlama yapılabilir belki ama et her ne kadar hamur gibi yumuşasa da, liflerine ayrılmış olsa da yine de o liflerin ağızda dağılmadığını fark edersiniz.

Benim yaptığım yemekte kuzu sırt kısmından alınan parçalar ile yapıldı ama bu şart değil. Kuzu kol ve kuzu gerdanından da çok güzel haşlama olur.

Malzemeler

4 parça kemikli kuzu eti (kişi sayısı kadar)

15-20 adet arpacık soğanı

2 adet patates

2 adet havuç

1 adet kereviz (isteğe bağlı)

Yarım demet maydanoz

2-3 servis kaşığı zeytinyağı

3-5 diş sarımsak

Tuz, karabiber, kekik

Uygulama

Önce eti haşlayalım, et haşlanırken de sebzelerimizi hazırlayalım. Et parçalarını üzerini 4 parmak geçecek kadar su koyarak düdüklü tencereye alıyor ve tencerenin kapağı açık olarak sadece kaynama noktasına kadar bir taşım kaynatıyorum, bu sırada oluşan köpükleri alıyorum, yıkanmış yarım demet maydanozu bütün olarak tencerenin içine koyarak, kapağını kapatıyor ve 20-25 dakika etleri haşlıyorum.

Maydanoz koymamın sebebi; et haşlanırken oluşan köpükleri maydanozun üzerinde toplanıyor ve et suyuna dağılmıyor, süper pratik bir yöntem, ayrıca vitamini de et suyuna dahil oluyor.

 

 

Et haşlanırken sebzeleri hazırlayabiliriz. Özellikle minik arpacık soğanlarını soymak epey vaktimizi alacaktır:) patatesi ve havucu da soyarak dilimliyoruz, haşlama et yemeğinde patates özellikle büyük parçalar halinde kesilir, orta boy bir patatesi soyup dörde bölmeniz yeterli.

 

 

Haşlanan eti düdüklü tencereden alıp, uygun bir tencereye aktarıyoruz, et suyunu da süzerek etlerin üzerine ilave ediyoruz. Sebzeleri de tencereye koyup, tuz, karabiber ve kekik ilavesi ile sebzeler pişene kadar hafif ısıda yaklaşık 20 dakika daha pişiriyoruz.

Sebzeleri ilave ettikten sonra yeteri kadar et suyu yoksa biraz sıcak su ilave edebilirsiniz.

Sonuçta, görüntüsü ve lezzeti ile harika bir yemek servise hazır hale geliyor.

diğer et yemek tarifleri için TIK TIK

Print Form

 

Bir cevap yazın