Somon Balığı Çorbası

 

       Elimizin altıda somon balığı ve balık yemekte nazlanan bir evladımız varsa; balığı farklı şekillerde yedirme metotları denenir doğal olarak. Bugün yaptığım balık çorbasının da çıkış noktası bu aslında.

        Sadece somon ile değil, birçok balıkla, çorba yapmak mümkün. Somonun kılçığı yok denecek kadar az olduğu için bu balığı tercih ediyorum, bu çorbada da en önemli püf nokta bu olsa gerek. Ben çorbanın üzerine maydanoz ilave etmedim ama olası balık kokusunu gidermek için kıyılmış maydanozun bu çorbaya çok yakışacağını düşünüyorum.

       Çorbaları az miktarda yapmayı ve mümkünse bir öğünde bitirmeyi hedeflediğim için malzemeler az gibi görünebilir. Siz istediğiniz şekilde ve ihtiyaca göre malzemeyi çoğaltabilirsiniz.

       Malzemeler

       1 dilim somon fileto

       1 soğan

       1 patates

       1 havuç

       1-2 defneyaprağı

       1 çorba kaşığı kepekli un

       Zeytinyağı

       Yarım limon suyu

       Uygulama

       Soğan, patates ve havucu soyarak küçük küçük doğruyorum ve pişireceğim tencereye alıyorum. Somon filetoyu ve defneyapraklarını da tencereye ilave ediyorum. Üzerine bol miktarda su koyarak ocağın üzerine alıp, sebzeler yumuşayıp pişene kadar haşlıyorum. Bu arada somon da haşlanıyor. Çorba malzemeleri piştikten sonra ocaktan alıyorum, balığı ve defneyapraklarını içinden çıkarıyorum. Balık sulu sebzeleri blenderden ya da robottan geçiriyorum.

       Çorbayı yapacağım tencereye, 2 servis kaşığı kadar zeytinyağını ve bir çorba kaşığı kepekli unu koyarak, un pembeleşene kadar kavuruyorum. Sebze püresi koyu kıvamlı olduysa biraz su ilave edip, tencereye alıyorum ve un topaklanmasın diye birkaç dakika devamlı karıştırıyorum. Bu sırada çorbanın kıvamını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yine de çok fazla sulu olmasını önermem. Tuzunu ilave ediyorum, haşlanmış somon balığını minik parçalara ayırarak çorbaya ilave ediyorum. Birkaç dakika kaynamasına izin veriyorum.

       Çorbamız servise hazır. Tabi ki servis tabağının yanına, balıkla ayrılmaz bir ikili oluşturan limon dilimlerini ilave etmeyi unutmuyorum.

Bir cevap yazın