Somon Balıklı Makarna

 

kemalpaşa tatlısı

Bir makarnayı en güzel ve besleyici nasıl pişirebilirim sorusuna cevap ararken bulunan bir tarif, somon balıklı makarna. Özellikle evde küçük ve yemek yemekte nazlanan bir yaramaz minik varsa, hem balığı hem de makarnayı beraber yedirerek dengeli bir öğün oluşturabilir ve bazen çocuk menülerinin ne kadar da lezzetli olduğunu düşünerek, geri kalan makarnadan siz de afiyetle nasibinizi alabilirsiniz.

Somon balığı olmadığı zamanlarda buzdolabının demirbaşı olan bir küçük kutu ton balığı da aynı lezzeti yakalıyor. Daha önce tarifini burada vermiştim.

Bugün yaptığım makarnanın içinde minik doğranmış bir küçük havuç ve haşlanmış bezelyeler var. Ayrıca biraz da taze nane ile renklendirmek istedim.

       Malzemeler

Yarım paket makarna

Küp doğranmış bir küçük kâse somon balığı

Zeytinyağı

2 servis kaşığı kadar haşlanmış bezelye

1 diş sarımsak

Tuz, karabiber

Taze nane, maydanoz

kemalpaşa tatlısı

      Uygulama

Makarnayı tuzlu kaynar suda haşlayıp, suyunu süzüyorum. Makarnayı sadece bir öğün için hazırlayacaksam genellikle suyunu süzmeden kullanırım. Böyle durumlarda suyunu ölçülü koymak çok önemli, hemen hemen suyu bittiği anda makarna da pişmiş olmalı. Suyu çok koyup, suyun bitmesini beklerseniz çok pişmiş bir makarna ile karşılaşabilirsiniz.

Küp doğranmış somon balıklarını ve küçük doğranmış havuçları buharda 10 dakika pişiriyorum. 2 servis kaşığı zeytinyağını sos tavasına alıp, kıyılmış sarımsağı ilave ediyorum, kısık ateşte birkaç dakika kavuruyorum. Buharda pişmiş olan somon balıklarını, havuçları, haşlanmış bezelyeyi ekleyip karıştırıyorum. Tuz ve karabiberi ilave ediyorum.

Makarnanın üzerine hazırladığım karışımı ilave edip harmanlıyorum. Üzerini taze nane yaprakları ve kıyılmış maydanoz ile renklendirebilirsiniz. Bu noktada minik yaramazın tercihlerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Çok ince kıyılmış maydanozu benim küçük oğlum fark etmeden afiyetle yedi.

Bir cevap yazın